Hayatı huzurla soluyup yaşamaları mümkünken yaşayamamış olmanın hüznüyle günü akşam eden insanlar vardır. Hep eksiktir bir tarafları, hep yalnız. Ve kabuk bile bağlamaz onların derin yaraları. Kimisi bir bank üzerinde uyanarak başlar güne, kimisi bir köprü altında, kimisi buz gibi bir kaldırım taşında. Ayrı dünyalardan ayrı hikayelerle gelseler de bir araya, yok olan hayatlarını silen silgi hepsinde aynıdır aslında. Avuçlarından giden hayatları birçok şeyi unutturmuştur onlara. Evsiz insanlardır onlar. Ve sancılı hayatlarının içinde tebessümlerinin tek sebebi geçmişlerinden bugüne taşıdıkları hayalleridir..

Fotoğraf sanatçısı Horia Manolache, evsiz insanların şu andaki durumlarını ve düşlerinde olmak istedikleri yerleri araştırmış ve bu konu ile ilgili bir proje gerçekleştirmiştir. Amacı evsiz insanlar hakkındaki ön yargıları yıkmak ve onların da hayalleri olduğunu fakat bulundukları şartlar içerisinde buna ulaşmalarının çok kolay olmadığını ortaya koymaktır.

‘Eğer birinin ruhunu görmek istiyorsan ona hayallerini sor,’ demiştir William James. Ve sanatçı Horia Manolache, evsiz insanların hayalleriyle can bulan ruhlarını ‘Mutluluk Projesi ‘ adlı çalışmasıyla bizlere sunmuştur.

Tammy

Tammy, San Francisco sokaklarında yaşıyor.Hep bir yıldız olmayı hayal etmiş. ‘Yüzünde küçük bir gülümsemeyle eğer bu hayalini gerçekleştirebilirsem, ilk kocasının alıp gittiği çocuklarının acısını bir nebze hafifletmiş olacağım’ diyor Horia Manolache.

Frank

Uşaklarla büyüyen Frank uyuşturucu bağımlılığı yüzünden her şeyini kaybetmiş.Şimdi kendi yaptığı römorkta köpeği ve eşiyle yaşıyor, ama polisin evine el koymasından tedirgin. Şu anda inşaatlarda çalışarak hayatını kazanıyor.

Max

Max Vietnam ve Körfez Savaşı gazisi, 43 yıl orduya hizmet etmiş, şimdi sokaklarda. Alkol sorunu yüzünden ailesini kaybetmiş, sağlık sorunları yüzünden yürümekte zorlanıyor ve kızını görememek en büyük acısı.

Honey

Tatlı bir ses tonu olduğu için kendisine Honey diye seslenirlermiş. Eşinden şiddet gördüğü için evi terk etmiş ve arabasında yaşamaya başlamış. Honey bozulan arabasına polis el koyduğu için şimdi parklarda yaşıyor.

Bill

Haksız yere suçlandığı bir olayın ardından hapse girmek zorunda kalmamak için yaşadığı yeri terk etmiş. Alzheimer hastası olan annesinin kendisini hatırlaması için çekilen bu fotoğrafları ona yollamak için bu projeye katılmış.

Henry

Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan Henry, şu anda evsiz insanlara yardım eden bir organizasyonda gazete satıyor, Mississippi’de yaşayan Henry küçük yaşta anne ve babası arasında seçim yapmak zorunda bırakıldığı için bu düzensiz hayatın içine girdiğini söylüyor.

Mike

Bu projenin ilk adayı olan Mike, Ohio’da yaşıyordu, uyuşturucudan yakalandığı için yaşadığı yerden kaçtı, kalmak için bir yeri ve hayatını devam ettirebileceği bir işi var.

Pops

Vietnam’a katılmış akıllı bir mühendis olan Pops, uyuşturucu bağımlılığı yüzünden başta işini kaybetmiş, 12 yıl bağımlı yaşamış. Şimdi tedavi görüyor ve aynı zamanda alkol bağımlılığıyla savaşıyor.

Hatter

California’da gösteri ve eğlence merkezi olan Hatter, yasalara aykırı olarak birini çalıştırdığı için cezalandırılmış ve şirketi kapatılmış.

Jenifer

İrlandalı eşi, Jenifer’dan alkol bağımlısı olduğu için ayrılmış. Horia Manolache, Jenifer’ın ayık olduğu zaman son derece çekingen olduğunu söylüyor.

Michael

Horia, en sinirli adaylardan biri olan Michael ile fotoğraf çekimi yaparken çok zorlandım diyor. İlk buluşmada anlaşamayıp birkaç ay sonra tekrar görüştüğünü ve anlaştıklarını, çekilen bu fotoğrafta oğlunun isminin ve portresinin dövmesini gösteriyor, iki gün içerisinde evini, annesini ve işini kaybederek, bu hayata düşmüş ve oğlunu çok özlediğini söylüyor.

Shad

 

Kız arkadaşı tarafından cüzdanı çalınmış ve sonrasında hayatı bir anda ellerinden kaymış. Oldukça trajik bir hikayesi var. Evsiz kalana kadar her tür zorlukla mücadele edip başaramamış.

McKayas

Anne ve babası hippi olan McKayas bundan gurur duyuyor, zaten çocukluğu Haight Street’te geçmiş ve hayatı gizemini koruyor, bir dönem Meksika’da yaşamış ve tek amacı bütün dünyayı gezmek.

Dan

Çok dillendirmek istemediği hareketli ve çalkantılı bir hayatı varmış. Bir yazar ve Horia Manolache ile ortak arkadaşları bile var. İlginç değil mi? Kendisinin bir sonraki kitabı için ise bu fotoğrafı kullanacak.