Kim ortaya çıkıp hadi derimize olabilecek en acılı yollarla şekiller çizip yazılar yazalım dedi bilmiyorum ama insanlık tarihinin başlarından beri popülaritesini hiç kaybetmeyen bu uygulamadan bahsedeceğiz bugün. Konumuz dövmeler.

https://www.instagram.com/cagridurmaz/

En eski dövmenin izine bundan 8000 yıl önce Güney Amerika’daki bir kabilede rastlandığı günden beri de gerek bağlı olduğunuz çeteyi, inanışı temsil etmesi için gerek sevdiğiniz birinin adını ya da yaşam felsefenizi yansıtacak binlerce farklı şekle bürünmüş dövme uygulamaları mevcut.

https://www.instagram.com/evakrbdk/

Siz de onlardan bir iseniz ya da yakın zamanda yaptırmayı düşünenlerdenseniz olaya biraz daha derinlemesine girelim.

Derimiz birçok katmandan oluşur ama biz temelde epidermis ve dermis diye ayıracağız bugün. Epidermis derimizin belli aralıklarla dökülen, soyulan, yaralara açık üst katmanıdır. Bizi koruyan ilk tabakadır. Ortalama bir insan her saat 40.000, yani günde yaklaşık 1.000.000 deri hücresini yitirir. Bu hücreler, vücudumuzdan ayrılarak etrafa saçılırlar ve yere düşerler işte düşen kısımlar epidermistir ve havaya karışmamızı sağlarlar.

https://www.instagram.com/inkselection/

Dermis ise onun alt kısmında bulunur ve dövme işlemi tam olarak bu noktayı hedef alır. Günümüzdeki dövme iğneleri dakikada 50 ile 3000 kez deriye girip çıkmayı hedefler. Her işlemde de boyanın büyük kısmını epidermis üzerinde bırakır. Dövme yapıldıktan bir süre sonra kabuk şeklinde atılmasının sebebi budur.

Fakat bilim insanları deriyi böyle harap eden bu uygulamanın nasıl bir süre sonra “iyileştirilmeyip” yıllarca şeklini koruduğuna kafa yormuşlar şu sıra ve keşfetmişlerdir. Ki dövme tekniği çok zekice bir kurguya dayanıyor. Derimiz delindiği anda bağışıklık sistemi elemanlarımızın başrollerindeki makrofajlar*(beyaz kan hücreleri) harekete geçip düşman dövme mürekkeplerini içlerine hapsediyorlar. İlk zamanlarda makrofajların uzun ömrü sebebiyle dövmeler onların içinde güvende oldukları için sabit kalır sanılırken yapılan deney sonucu işler karışmış.

https://www.instagram.com/cagridurmaz/

Tabii bu kurguyu öğrenmek için de yine fareleri kullanmışlar. Minicik hayvanların kuyruklarına dövmeler yaparak test etmişler ve görmüşler ki hayvanlar zehirli enjeksiyonla öldürüldüğünde bile dövmeler silinmemiş yani önceki mantığa göre fareler öldüğünde makrofaj hücreleri de bir süre sonra ölüp dövmeleri yok etmeliydi ama bu gözlenmemiş ve sonunda anlaşılmış ki dövme tasarımları deri dokusunun içinde yer alan zekice bir sistemle korunuyor. Yakala- bırak- yakala sistemi.

https://www.instagram.com/victormontaghini/

Ölen makrofaj hücreleri elindeki maddeyi kendisiyle birlikte götürmek yerine öleceğine yakın zamanda başka bir makrofajlar teslim ediyor. Bir nevi bayrak yarışı üstleniyor. Bu sayede aynı mürekkep yıllar boyu sizden habersiz bir o hücreden bir bu hücreye geçerek yerini ve şeklini korumaya ve havanıza hava katmaya devam ediyor.

https://www.instagram.com/robcarvalhoart/

  1. *makrofaj : Organizmanın hücresel savunmasında başlıca rolü üstlenen, yangı bölgesindeki bağ doku hücreleri ve monositlerin farklılaşmasıyla oluşan bir çeşit akyuvar, büyük fagositik hücre, mononükleer fagositler. Kornea ve kalp kapakları gibi damarsız dokuların yangısında, fagositoz yapan hücreler.