Hepimizin başına gelmiştir. O gün evdesinizdir. Canınız sıkılıyordur ve en sonunda film izlemeye karar vermişsinizdir. Film izlenmek için her şey hazırdır: mısır, kola, cips, belki sıcacık bir battaniye ve bir kahve… Ama ufak bir sorun var: Ne izleyeceksiniz? Eğer biyografik filmlerden hoşlanıyorsanız sizin için yapmış olduğum bu derleme işinize yarayabilir. Sıralamanın neye göre olduğunu düşünüyorsanız eğer listeyi IMDB puanlarına göre hazırladığımı belirtmek isterim. Şimdiden iyi seyirler.

Schindler’in Listesi (Schindler’s List -1993)| IMDb : 8,9

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg’in oturduğu 1993 yapımı film çıktığı günden itibaren büyük bir yankı uyandırmıştır. ABD Kongre Kütüphanesi tarafından da “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli “ filmler listesine seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmektedir. Oskar Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı zamanında Yahudi işçileri fabrikasında çalıştırarak onların hayatını kurtarmasını konu alıyor. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve hatta 7 dalda ödül kazanmıştır: En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Sıkı Dostlar (Goodfellas -1990) | IMDb: 8,7

Film tarihinin büyük ustalarından Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biri olarak gösterilen bu film, majör bir soygunla yükselişe geçen Henry Hill adlı bir gangsterin hikayesini anlatıyor. Aynı zamanda 6 dalda Oscar’a aday gösterilen film, Joe Pesci’ye Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ödül getirmiştir. Bu film de tıpkı Schindler’s List gibi ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza ediliyor.

Can Dostum (The Intouchables -2011) | IMDb: 8,6

Zengin bir iş adamı olan ve boynundan aşağısı tutmayan Phillipe, 7 gün 24 saat ona bakabilecek birisini aramaya başlar. Hapishaneden yeni çıkan ve işsiz olan Driss ile de yolları bu şekilde kesişir ve ikisinin de hayatı tamamen değişir. Başka bir zaman olsa yan yana bile gelmeyecek olan bu ikilinin iletişimlerini, mizahla harmanlanmış kültür ve sınıf farklılıklarının ortadan kalkmasına değinen bu dram filminde göreceğiz. Fransız sinemacılar Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun beraber yazıp yönettiği filmin başrollerinde ise François Cluzet ve Omar Sy var.

Piyanist (The Pianist -2002) | IMDb: 8,5

Yönetmenliğini Roman Polanski’nin üstelendiği ve Wladyslaw Szpilman’ın hayatını anlatan aynı kitaptan uyarlanan film, Polonyalı bir piyanistin II. Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarını ele alıyor. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody’nin de yer aldığı iyi yapımlardan biri.

Cesur Yürek ( Braveheart -1995) | IMDb: 8,4

İskoçya’nın 13. Yüzyılda verdiği bağımsızlık savaşını anlatan film, William Wallace’in ailesini ve yakınlarını, yıllar sonra ise karısını Özgür İskoçya için kaybettikten sonra; halkı örgütleyip İngilizleri topraklarından atmaya karar vermesini anlatıyor. Mel Gibson’in yönettiği ve başrolünü üstlendiği tarihî, yarı kurgusal film; 10 dalda Oscar’a aday gösterilip aynı zamanda En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi, En İyi Makyaj, En İyi Ses Düzenlemeleri dalında da ödül almıştır. Film Türkiye sinemalarında yıllarca gösterilerek bir rekora imza atmıştır.

Amadeus (1984) | IMDb: 8,3

Müzikal tarihinin önemli dehalarından Amadeus Mozart, yeteneğini sergilerken anlamsız hareketlerde bulunur. Hayattan kopuk bir şekilde yaşayan Mozart, gündelik yaşamında tutarsız davranışlar sergileyerek adeta etrafa karşı bir “kaçık” imajı çiziyordur. Bu mantıksız hareketleri özellikle de Antonio Salieri’yi endişelendirir. Bu yapım Mozart’ın tamamen zıttı olarak müzikte daha hırslı ve disiplinli olan Antonio ile olan ilişkisini anlatıyor. Sanat ve sanatçıarasındaki bağı anlatan bu film izlenmesi gereken klasiklerden.

Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia -1962) | IMDb: 8,3

Film, I. Dünya Savaşı zamanlarında Arap İsyanı’nın başlamasında etkili olan Thomas Edward Lawrence’ın mücadelesini anlatıyor. Kuzey Afrika’da teğmen olan Lawrence, gözlemci olarak Arabistan’a gittikten kısa bir süre sonra ayaklanma başlar. Ordu casusu olan Lawrence da Araplara yardım ederek Osmanlı ile çatışmaya girer. Her savaş filminde olduğu gibi tartışma konularına dahil olan bu film ayrıca yedi dalda Oscar Ödülü kazanmıştır.

Çöküş (Der Untergang -2004) | IMDb: 8,3

Film, 1945’de Nazi Almanyası’nda tarihin en çok konuşulan isimlerinden biri olan Adolf Hitler’in son günlerini ve Berlin’in düşüşünü konu almaktadır. “Hitler’in Sığınağında” adlı eserden esinlenerek yapılan filmde Hitler’in sekreteri Traudi Junge’nin anılarına da değinilmiştir. Yenilgiyi ve teslimiyeti kabullenmeyen Hitler, ölüme yaklaşmaktan başka çare bulamaz. Film, karanlık ve gerçekçi havasıyla kurguyu oldukça destekliyor. Yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel’ın oturduğu yapım aynı zamanda ‘En İyi Yabancı Film’ kategorisinde Oscar’a aday gösterilmiştir.

Kızgın Boğa (Raging Bull -1980) | IMDb: 8,3

Boksör Jake LaMotta’nın hayatını anlatan film aynı zamanda dinginlenemez kariyer hırsını ve gerek işinde, gerekse özel hayatındaki agresifliğini anlatmaktadır. Ring dışındaki hareketlerinden muzdarip olan yakınları da LaMotta’dan bir bir uzaklaşmaktadırlar. Kariyerindeki yükselişi ve özel hayatındaki düşüşü anlatan hikayeyi bizlere boksörün ta kendisi anlatmakta. Jake LaMotta’yı muazzam oyuncuğunu ile Robert De Niro oynamakta. En İyi Film dahil sekiz dalda Oscar’a aday olmuş ve ikisini kazanmış, hatta Empire dergisince tüm zamanların en iyi 11. filmi olarak gösterilmekte.

Fil Adam (Elephant Man -1980) | IMDb: 8,2

İngiltere’de Victoria Dönemi’nin yaşandığı zamanlarda şehirdeki kasvet arka sokaklara da yansımıştır. Doktar Traves de bu arka sokakların birinde bir gezici sirke rastlamakla birlikte oradaki kalabalığın nedeninin “Fil Adam” gösterisi olduğunu öğrenir. Doktor Traves, fil adam olarak anılan John Merrick’i hemen koruma altına alarak tedavi etmeye başlar. Görünüşü itibariyle oldukça ürkütücü olan bu adamın içinde yatan iyiliği ise zaman geçtikçe tüm hastane ahalisi anlayacaktır. Gerçek bir yaşantıdan beyaz perdeye uyarlanan bu filmin yönetmeni her haliyle aykırı olan David Lynch’tir. Başrolleri ise Anthony Hopkins ve John Hurt paylaşmakta.

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind -2001) | IMDb: 8,2

John Forbes Nash’in parlak zekasının anlatıldığı bu film, Princeton Üniversitesi’nde aldığı bursla birlikte öğrenim görmesiyle başlar. Genç yaşında kurmuş olduğu teori üzerine geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasında nam salan Nash, deha olarak tanıtılmaya başlanmıştır. Ancak hayal ile gerçeği ayırt edememeye başlar. Bencilliği ve aşırı egosuyla kişisel problemleriyle baş edemeyecek hale gelir. Önemli başarılarından uzun süre sonra Nobel Ödülü’ne layık görülen Matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesine değinen bu film aynı zamanda En İyi Film ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar sahibi.

Özgürlük Yolu (Into the Wild -2007) | IMDb: 8,2

Into The Wild, şehir merkezinden vahşi hayata, kirlilikten temizliğe ve saflığa, doğal yaşama geri dönüş hikayesini anlatıyor. Genç Christopher McCandless’ın ilham verici gerçek hayatından esinlenilerek yapılmış bu film, rahat ve konforlu yaşamının terk ederek özgürlüğü keşfetmek için yollara düşen bu gencin hayata meydan okumasını gözler önüne seriyor. Hayatın yükünü bir kenara bırakıp kaçıp gitmek isteyenleri özellikle kendine çeken bu film ayrıca iki dalda Oscar’a aday gösterilmiş.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street -2013) | IMDb: 8,2

24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordon Belfort, para kazanma arzusuyla her şeyi yapmaya hazırdır. Wall Street borsasında önce komisyoncu, ilerleyen zamanlarda da CEO olan Belfort, zengin insanlarlı dolandırarak zengin bir iş adamı hale gelir. Kısa sürede milyonlar kazanıp bir para harcama makinesine dönüşür. İş hayatının yanı sıra lüks hayata, kısa sürede ise uyuşturucu, fahişeler gibi bu lüks hayatın getirilerine bulaşır. Yönetmenliğini Martin Scorsese’nin üstlendiği film aynı zamanda en iyi 50 film arasına girmiştir.

Zafere Hücum (Rush -2013) | IMDb: 8,1

Formula 1 yarışlarının ihtişamlı olduğu zamanlarda geçen Rush, dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük rakiplerin heyecan verici hikayesini anlatıyor. Filmde, hırslı oldukları kadar yakışıklı olan iki yarışçının İtalyan Grand Prix ile başlayıp diğer yarışlara uzanan ezeli rekabetini izliyoruz. Özel hayatlarına da dahil olduğumuz yapımda hem fiziksel hem de psikolojik dayanıklılığın sınırlarını nasıl zorladıklarını görüyoruz. Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard’ın yönettiği filmin başrollerini Daniel Brühl ve Chris Hemsworth paylaşıyor.

Babam İçin (In the Name of the Father -1993) | IMDb: 8,1

In The Name Of The Father suçsuz oldukları halde hüküm giyen baba oğlun amansız hukuk mücadelesini konu alıyor. Gerry Londra’ya geldikten sonra bir polis baskınında 1974 Guildford patlamaları ile hiç ilgisi olmadığı halde tutuklanır. Hem fiziksel hem de psikolojik işkencelere maruz kalan Gerry’nin masum babasının da suç ortağı olarak tutuklanmasıyla beraber bir avukatın da yardımıyla ellerinden geldiğince direnmeye çalışırlar. 1993 yılında tam 7 Oscar’a aday gösterilmiştir.

Ip Man (Yip Man -2008) | IMDb: 8,1

Bruce Lee’nin ustası Yip Man’in biyografisini anlatan film aynı zamanda bir savunma tekniği olan Wing Chun’un 200 yıllık tarihine de ışık tutuyor. Çeşitli okullar dövüş sanatlarıyla ilgilenip birbirlerine karşı savaşırken Wing Chun dövüş tekniğinin ustası Ip Man, Foshan çevresinin en yetenekli dövüşçülerinden aynı zamanda yeteneklerini göstermeyi sevmeyen biridir ve öğrenci eğitmeyi de hoş karşılamaz. Ortalık yerlerde pek görünmese de gizli saklı yerlerde yapılan dövüşlerde namı geniş alana yayılan bir dövüşçüyü anlatan film, aynı zamanda hiç darbe almadan rakibini bertaraf etmesini eşsiz bir zevkle izleyiciye sunuyor.

12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave -2013) | IMDb: 8,1

Özgür bir siyahi olarak doğduktan sonra kaçırılıp köle olarak satılan Solomon Northup’um 12 yıllık esaretini anlatıyor. Özgürken kendini müziğe adamış hatta çalışmak için Washington’a bile gitmiştir. Ancak kaçırılıp Güney’de bir çiftlikte çalışması için köle olarak satılınca hayatı tam anlamıyla kabusa döner. Solomon şiddeti, acıyı, ve umutsuzluğu öğrenirken sevdiklerini kaybetmemek için ise her şeyi yapmaya hazırdır. İngiliz sinemacı Steve McQueen’in yönetmenliğini yaptığı filmde Michael Fassbender’ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi yıldızlar da yer alıyor.

Enigma (The Imitation Game -2014) | IMDb: 8,1

Film, Alan Turing isimli matematikçinin II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı kod olan Enigma’yı çözme çabasını konu alır. Almanların kullandığı ve çok gizli biçimde şifrelediği yazışmalar, İngiltere ve müttefiklerine zarar vermektedir. Bunun üzerine İngiltere, ülkede en iyi şifre çözen elemanları ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bunlardan biri de genç profesör Alan Turing’dir. Bu noktada Turing kendi karakterinden ödün verip takım çalışmasına katılmalıdır. Alan Turing’i filmde Benedict Cumberbatch canlandırırken kendisine Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech eşlik ediyor.

Gandhi (1982) | IMDb: 8,1

Sadece Hindistan’a değil tüm dünyaya ilham kaynağı olan Mahatma Gandhi’nin hayat hikayesini anlatan bu film, o tarihlerde özgürlük kavramının yitip gittiği Hindistan’da başlıyor. Gandhi, o zorlu dönemde ortaya çıkan epik kişiliğin insanlık tarihinin en önemli kahramanlarından birine nasıl dönüştüğünü anlatıyor. Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar kazanan film, 300.000 kişiden oluşan, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi olma rekorunu elinde bulunduran cenaze sahnesiyle hafızalarda yer edinmiştir.

Sıkıysa Yakala( Catch Me If You Can -2002) | IMDb: 8,0

Film, 19 yaşındaki bir genç olan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığını nasıl yaptığını eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır. Karakterimiz FBI ajanlarını peşinden sürükleyerek adeta bir kedi-fare oyunu oynamaktadır. Abagnale’i Leonardo DiCaprio canlandırırken, DiCaprio’ya Tom Hanks, Christopher Walken, Amy Adams, Martin Sheen ve Nathalie Baye eşlik etmektedir. Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde olan bu filmi hiç şüphe yok ki büyük bir zevkle izleyeceksiniz.