İnsan kimi zaman gerçekte olmayan unsurları ve düşünceleri kullanarak kendi hayal gücünü oluşturur. Çevresindeki gelişmelere, hayatın içinde var olan olaylara bu yolla cevap verir. Sanatın birçok dalında da karşımıza çıkan bu gerçeküstücülüğün bir diğer adı sürrealizm dir.

1991 New York, ABD doğumlu sıradışı fotoğrafçı Ben Zank de sürreal fotoğraf çekimleri ile kendini ifade eden fotoğraf sanatçılarından biri.

Gazetecilik eğitimi alan Ben Zank, bu alanda uzmanlaşmış olmasına rağmen kendini yazılı olarak ifade edebildiğine inanmadığından olsa gerek hobi olarak başladığı fotoğrafçılığı profesyonel olarak devam ettirmiştir.

18 yaşındayken, büyükannesinin evinin çatısında bulduğu Pentax ME Süper’i keşfettikten sonra eğlenmek için başladığı fotoğraf yolculuğunun ilerleyen zamanlarında kendiyle ilgili gerçeği keşfetmiş, fotoğraf çekmenin kendisi için soyut bir şekilde konuşma ve duygularını ifade etme yolu olduğunu anlamıştır.

New York’ta yaşayan sanatçı gündelik hayatı kullanarak sürrealist portreler oluşturmuştur. “Az düşün, çok çek” mottosuyla çıktığı bu yolda hergün fotoğraf çeken Zank, çektiği fotoğraflarda hayatın içinde var olan objeler ile insanların görüntülerini birleştirerek gerçeküstü kareler yaratmıştır.

​Kurmaca bir filmin çerçevesi gibi, Ben Zank’ın fotoğrafçılığı, sürprizlerle, kasvetle, gizemle örülü bir hayal dünyasının objektife yansıyan sıradışı anları olarak karşımıza çıkıyor. Tuhaf birliktelikler, tehditkar anlar, karamsar bir atmosfer ve çoğunlukla süre giden yaşam mücadelesi Zank’in fotoğraflarında yoğun olarak hissedilmektedir.

Zank fotoğraflarında bireysel çatışmaların etkisine kapılmış, yüzleri kamufle edilmiş veya kadrajın dışına çekilmiş figürler ile fiziksel olarak sınırlanmış figürleri tasvir etmiştir.

Sanatçının sürreal fotoğraflarındaki genel olumsuz havaya rağmen, fotoğraflarında Ben Zank’in mizah anlayışını da görmek mümkün. Her fotoğraf için hazırladığı absürt mizah insanı güldürmese de düşündürecek kareler olarak objektifine yansımıştır.

Zank’ın oluşturduğu görüntülerdeki doğal gerginlik sanatçının duygusal iç mücadesini mükemmel şekilde yansıtmaktadır. Sanatçı benzank isimli Instagram hesabından sürreal fotoğaf çalışmalarını paylaşmaktadır.