Merhaba arkadaşlar,

DC Evreni’ni (Detective Comics) bugün mercek altına yatırıyoruz. Sizlere iki sevilen karakterden bahsederek aralarında olan fazlaca benzerliğin sebebini açıklamaya çalışacağım.

Hikayeleri 1939 ve 1941’e kadar dayanan bu iki anti-kahramanı tanımak için hazır mısınız?

Green Arrow

Öncelikle Oliver Queen ya da bilinen adıyla Green Arrow (Yeşil Ok) , kendisi Starling şehrinin en zengin ailesinin veliahtıdır. Oldukça şımarık tavırlar sergilediği zamanlarda oldukça fazla bedel ödediği için şehre geri döndüğünde kaybedecek bir şeyi olmayan bir kanunsuz olmaya karar verir. Bu kararda babasının gerçekleştirdiği itiraf ve ardından oğlunun sağ kalabilmesi adına gözlerinin önünde intihar etmesi fedakarlık bir numaralı sebeptir. Hayatta kalma mücadelesi verirken öğrendikleri ve edindiği tecrübeler, kendisinin Starling şehrine geri dönüşü ile birlikte bambaşka bir hal alır. Kanunsuz bir şekilde şehre ve insanlara zarar veren insanları durdurmayı amaç edinmiş bir anti-kahramanın hikayesi böylelikle başlamış olur. Gölgeler birliği geçmişini de hesaba katmalı.

Green Arrow, kötülüğü durdurmak dendiğinde etkisiz hale getirmekten ziyade kişileri doğrudan öldürmeyi amaç edinmiştir ve bu da kendisini aynı zamanda bir katil olarak gösterir. Sonralarında öldürdüğü kişilerin masum olmadığı ortaya çıkınca da bu kişinin aslında kötüleri öldürdüğü anlaşılır ve bir süre sonra saygı görmeye başlar. Aslında katil oluşu bir kesim tarafından kabul edilmiş olsa da büyük bir kesim tarafından vahşet içerdiği için beğenilmemiş ve itici bulunmuştur.

Batman

Bruce Wayne, Gotham şehrinin en zengin çocuğudur. En zengin ailenin veliahtı olunca yetiştirilmesi aşamasında oldukça fazla uç noktalarda duygularını yaşayan bir çocuk haline gelir. Anne ve babasının ölümü kendisinin korkuları ve kibri yüzünden gerçekleştiğini düşündüğü için bir türlü kendini affedemez ve daha sonra tüm gücüyle korkularına savaş açar. Tamamen korkusuz bir insan haline gelen Bruce’un tek bir amacı vardır ki o da kötülüğü ortadan kaldırmak. Bruce daha güçlü bir adam olmak için ilk olarak korkularıyla en aşırı boyutlarda yüzleşmeyi denerken bir süre sonra Gotham’ı belli bir süre terk eder. Gölgeler Birliği’ne dahil olup aldığı eğitimden sonra birlikten çıkmak için her şeyi yapar ve Gotham artık bir anti kahramana sahip olmuştur.

Batman, öldürmez sadece etkisiz hale getirir ve yoluna devam eder. Tek bir amacı vardır kötülüğü durdurmak. İlk olarak kendisini Superman’in bir çizgi romanında görüyoruz ve o sayıdan sonra beklentiler başka yönde ilerlediği için  DC Evreni’nin en karizmatik kahramanına sahip olmuş oluruz.

Batman ve Green Arrow’un ikisi de zengin veliahtlardır. Her ikisinin de gölgeler birliği süreci söz konusu ve ikisi de tüm gücünü kanunsuzları durdurmak adına kullanan kibirli ve serseri kamuflajı bürünen kahramanlardır. Green Arrow’un ortaya çıkma sürecinde birilerini öldürmüş olması aralarındaki tek farktır. Ve bu öldüren anti-kahraman modeli, kendisinin en karizmatik karakter olmasına engel olmuştur. Her ne kadar dizi versiyonunda da gördüğümüz gibi öldürmeyi bırakıp izlenimini kurtarmaya başlamış olsa da daha önceden yolu çizilmiş de olsa Batman’in arkasında kalmıştır. Batman’in biraz daha karanlık bir karakter olması da bu işin bonusudur diyebiliriz.

Son olarak, bu ikilinin kıyaslanması ne ilk ne de son oldu ve bu yüzden bazı çizgi serilerde Batman ve Green Arrow karşı karşıya da geldi,yeri geldiğinde de anlaşmak durumunda kalıp birlikte kötülüğe savaş da açtılar

Yine de karar sizin ama kişisel olarak görüşüm kesinlikle Batman!