John Lennon ve Yoko Ono 1969 yılında, olay yaratan evliliklerini fırsata çevirme kararı alır. Evlendikten bir hafta sonra Amsterdam’da bir otel odasında bir hafta boyunca sabah 9’dan akşam 9’a kadar basın mensuplarını ağırlarlar ve savaşın şiddet içermeden de protesto edileceğini kamuoyuna duyurmaya çalışırlar. Bu durum oldukça ses getirir. Basın mensuplarının bir yatak üzerinde geçen bu protestodan beklentileri farklıdır ama çift tüm kışkırtmalara rağmen savaş propagandalarına devam eder. Çıplak albüm kapakları ve cesur pozlarıyla bilinen bu çiften sadece savaş propagandası alan basın mensuplarının bu durum pek de hoşlarına gitmez. Hatta John Lennon’u ilgi çekmek ve reklam yapmak için bu yönteme başvurduğunu iddia ederler. John Lennon’un ise cevabı ”Bu kadar zaman yatakta oturmaktansa bir saat içinde bir şarkı yaparak daha fazla para kazanabilirdim,” olur. Tüm bu yapılanların amacı sorulduğunda ise Lennon’un verdiği cevap:

“Yapmak istediğimiz şey dünyaya, özellikle de gençliğe ve barış taraftarı ya da şiddet karşıtı protesto yapmakla ilgilenen herkese, bir mesaj vermektir. İstiyoruz ki herkes bu konuda ya çok ağır ya da fazla entelektüel takınılığındığını görsün.

Herkes barış hakkında konuşuyor ama birkaç kişi dışında hiç kimse gerçekten bir şey yapmaya çalışmıyor. Birkaç kişi yürüyüş organize ediyor ve bunun tek elle tutulur sonucu, ertesi gün gazetelerde yürüyüşte çıkan kavgaların ve şiddetin haberleri oluyor.

Bizim amacımız insanlara protestonun da değişik yolları olabileceğini ve bunun da onlardan birisi olduğunu göstermekti. Herkes böyle bir şeyler yapabilir, saç uzatabilir, tatilinin bir haftasını barış için bir şekilde feda edebilir. Hatta barış karşıtı da protesto yapabilir. Ama bunu barış içinde yapmak önemlidir. Çünkü inancımız odur ki barış, ancak barışçıl metodlarla elde edilebilir.

Mevcut düzene, düzenin silahlarıyla karşı koymak anlamsızdır çünkü o her zaman kazanır, binlerce yıldır da kazanmakta. Şiddet oyununu oynamayı o gayet iyi bilir ve onun için sizi tespit etmek ve vurup ortadan kaldırmak her zaman çok kolaydır. Baş edemediği şey barış dolu esprili mesajlardır, onun zayıf yönü de budur. Bizim mesajımız da budur…”

Katıldığı televizyon programlarında, yazdığı şarkılarda, konserlerinde bütün insanları barışa çağıran ve kitleleri arkasından sürükleyen Lennon, Beatles hayranı olduğunu iddia eden ve akli dengesi yerinde olmadığı öne sürülen Mark David Chapman tarafından, 8 Aralık 1980’de New York’ta kaldığı otelin önünde öldürüldü. Yaptığı eylemlerle çok büyük grupları etkileyen, savaşları sorgulatan bu gücün varlığından rahatsız olunduğundan kasten öldürüldüğü öne sürüldü. Hatta İngiliz hukukçu ve gazeteci Fenton Bressler, ”John Lennon’u kim öldürdü?” adında içinde oldukça kafa karıştıran delillerin bulunduğu bir kitap yayınladı.

http://https://www.youtube.com/watch?v=RkZC7sqImaM