İtalyan sanatçı ve aktivist Picca ve arkadaşı Silvia Moro, 8 Mart 2008’de “Barış Gelini” adını verdikleri proje için beyaz gelinlikleri ile birlikte yola düştüler.

İki kadın aktivist için bu projenin asıl mottosu insanlara güvenmekti. Otostop ile seyahat etmeyi de bu sebeple seçmişlerdi.

Şiddetin hakim olduğu ülkelere barış ve sevgi mesajı vermek için yola çıkan iki kadının Milano’dan başlayan yolculukları Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden devam ederek Tel-Aviv’de son bulacaktı.

İstanbul’a vardıklarında Pippa ve Silvia’nın yolları Beyrut’ta tekrar bir araya gelmemek üzere ayrıldı. Pippa 31 Mart günü Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortadan kayboldu. Barış için adım adım yürüdüğü barış yolunda gördüklerini yanından hiç ayırmadığı fotoğraf makinesi ile ölümsüzleştiren Pippa en son bindiği kamyonetin sahibi tarafından tecavüze uğrayıp, öldürüldü.

“The Sanat” adlı sanat platformu Pippa’nın anısını yaşatmak için “Barış Gelinim Olur musun?” adıyla bir proje başlattı.

Platform, projenin amacını şu sözlerle ifade etti. “Türkiye’de yaşanan birçok şey gibi bu olay da gündemde bol miktarda kuru gürültü ürettikten sonra unutulup gitti. Unutulan sadece tecavüz ve cinayet değil, aynı zamanda dünya barışı ve insan haklarıydı. Tıpkı Özgecan Aslan, Münevver Karabulut, Sarai Sierra ve tüm diğer isimsiz Pippa’larda olduğu gibi.”

Bu projede pek çok sanatçı ve gazeteci Pippa’yı temsilen duvak taktı. Proje aynı zamanda Türkiye’nin en büyük “barış albümü” olma özelliğini de taşıyor.

Yaratıcı Yönetmen: Ali Ömür Ulusoy
Fotoğraf Sanatçısı: Erbil Balta

Mert Fırat

İlker Ayrık

Tilbe Saran
Sinan Çalışkanoğlu

Mesut Yar

Ufuk Özkan