Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sionlular Derneği tarafından 2008 yılından itibaren düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, yazar Bahar Aslan,  “Moskova Defteri” adlı öykü kitabıyla kazandı. Kitap, Can Yayınları etiketiyle Ocak 2015’te okuyucusu ile buluştu. Yazar Melisa Kesmez ise Sel Yayınlarından çıkan  “Bazen Bahar” adlı romanıyla, Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen NDS Edebiyat Ödül Töreni 29 Mayıs Pazartesi akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Charles Fries’nin yüksek himayelerinde ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter’in katılımıyla gerçekleşecek.

Ödülün jüri komitesinde ise Tomris Alpay (Jüri Başkanı), Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Emel Kefeli, Arzu Öztürkmen, Mayda Saris, Zeynep Sabuncu, Özlem Yüzak, Mine Haksal yer alıyor.

Jüri Başkanı Tomris Alpay bu sene ödül alan eserleri şöyle tanıtıyor:

“Bu yıl, NDS Edebiyat Ödülü’nü kazanan Bahar Aslan’ın “Moskova Defteri” adlı eserinde, bir umutla, Moskova’ya inşaat sektöründe çalışmaya giden emekçilerin yaşamlarından kesitleri, Nazım Hikmet şiirlerinin dizelerinde  vurgulanan  özlem, hasret ve gurbet ellerdeki yalnızlığı, soyut desenler eşliğinde bizlere sunuyor.

Öyküleri birbirleriyle ilişkilendirerek okuduğumuzda, soğuk ve karanlık bu şehirde çaycıdan mühendise, kahramanların acılar, yalnızlık ve hasretle nasıl bir dönüşüm geçirdiklerine şahit oluyoruz.

Hepimize dair, insana dair, kadına dair dudağımızın kenarında, kalbimizin derinliklerinde bazen hüzünlü, bazen mutlu bir tebessüm bırakan, adının da vurguladığı gibi “Bazen Bahar” , adlı eseriyle Melisa Kesmez NDS Edebiyat Ödülü ilkeleri kapsamında Mansiyona layık bulunmuştur. Melisa Kesmez, üzerine bir örtü çektiğimiz, başa çıkamadığımız insana dair dertlerimizle bizi yüzleştiriyor, içtenlikle düşündürüyor.”