Yanlış okumadınız! Bu müzede Atatürk ile selfie çekebilirsiniz!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yılında ‘Eskişehir Kurtuluş Müzesi’ni 29 Ekim 2016’da hizmete açtı.

İnönü Savaşları sırasında Batı Cephesi Komutanı olan İsmet Paşa’nın, Mestanoğlu Halil Konağında konaklamış olması, binanın “Eskişehir Kurtuluş Müzesi” olarak tasarlanmasında etkin oldu. Müze, çağdaş teknolojiyle bilgi ve belgeyi harmanlayan bir tasarımla ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.

Giriş katında çocuklar için bir bölüm ayrılarak dokunmatik kiosklarda genç kuşaklarımıza Kurtuluş Mücadelemiz ve Lozan Barış Konferansı süreçleri anlatılmaktadır. Ayrıca, yüklenen çeşitli oyunlarla çocukların eğlenceli vakit geçirmeleri de amaçlandığı Kurtuluş Müzesinin üst katında “Karikatürlerle Milli Mücadele” , “Gazetelerle Milli Mücadele”, “Strateji Odası” ve “Gösterim Odası” olmak üzere dört oda bulunmaktadır.

eskisehir-kurtulus-muzesi-1

‘Strateji Odası’nda 6 Ocak 1921’de Yunan Ordusunun saldırısıyla başlayan I.İnönü Savaşı ve bu savaşla eş zamanlı olarak gelişen Ethem İsyanı harita üzerinde animasyonla anlatılmıştır. Bu odada ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan İsmet İnönü, Fahrettin Altay ve Mehmetçik balmumu heykelleri de bulunmaktadır.

Üst katan çıkış katına inildiğinde ziyaretçileri 2 oda daha beklemektedir. Odalardan ilki “Öz çekim Odası”, bu eğlenceli bölümde ziyaretçiler kiosktaki Atatürk ve Milli Mücadele görsellerinin karşısına geçerek fon fotoğrafı ile kendi fotoğraflarını çekebilmekte ve anında e-posta adreslerine gönderebilmektedir.

Eskişehir Kurtuluş Müzesi ile bir an önce buluşabilmeniz dileğiyle…

*Ayrıntılı bilgi için: http://www.kurtulusmuzesi.com/