Antalya şehir merkezinde konumlanan Kaleiçi’nde kamuoyundan gizli olarak sürdürülen resmi kazılarda, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü Hizmet Binası’nın altında Roma dönemi antik tiyatrosu bulundu. Tarihi eserin gün yüzüne çıkartılması için hizmet binasının yıkılma durumu gündemde.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Antalya Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü’ne ait hizmet binasının konumlandığı alanda, Helenistik dönemden Roma dönemine dek uzanan bir geçmişe sahip antik tiyatronun merdivenlerine ulaşıldı. Tiyatronun gün yüzüne çıkarılması için yıkılması uygun görülen hizmet binasının durumu, kazılarda elde edilen bilgilerin netleşmesine bağlı olarak değişecek.

Hürriyet muhabirine bilgi veren yetkililer, “Kazılar çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Sadece enstitü binası altında değil diğer parsellerde de bazı tespitler yapıldı. Tiyatronun merdivenleri açık bir şekilde ortaya çıktı. Çalışma sürdürüp bu tarihi yapıyı herkesle paylaşmak istiyoruz” dedi.

Gün yüzüne çıkarılması beklenen yapı ile ilgili bilgileri Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Varkıvanç Hürriyet muhabirlerine durumu şöyle izah etti: “Tesadüfen iki farklı alanda kalıntılar karşımıza çıktı. Yaptığımız çalışmalarda da bu bölgede Roma dönemine ait büyük bir tiyatronun olduğunu tespit ettik. Bu yapı antik dönemin anlaşılması konusunda çok büyük önem taşıyor.”

Kaynak: Hürriyet Haber Ajansı