Merhaba,

Bugün size Stevie Wonder’ın en çok bilinen şarkılarından biri olan Superstition’ın hikayesini anlatacağız. Şarkının yapım aşamasında belki de çoğumuzun bilmediği bir olay örgüsü var.

Olay şöyle gerçekleşiyor:

Stevie Wonder “Talking Box” adlı albümünün kayıtlarını yaparken dünyaca ünlü gitarist Jeff Beck ile bir anlaşma yapıyor. Anlaşmada Beck, Wonder’ın albümünde çalacak ve bunun karşılığında Wonder da Beck için bir şarkı yapacak. Albümün kayıtları devam ederken Jeff Beck bir davul ritmi buluyor ve Stevie Wonder’ın doğaçlamasıyla beraber karşımıza Superstition çıkıyor. Albüm kayıtları bittikten sonra Wonder, şarkıyı Beck’in kendine has tarzıyla yayınlamasına izin veriyor. Fakat o sıralarda olaya farklı bir pencereden bakan zamanının hit şarkılarının yazarı ve Motown Records’un kurucusu olan Berry Gordy şarkıyı Stevie Wonder’ın tarzıyla piyasa sürerlerse şarkının hit olacağını öngörüyor ki nitekim şarkıyı Jeff Beck’ten aylar sonra yayınlamalarına rağmen şarkı listelerde 1 numaraya yerleşiyor.

Peki bu şarkıda Wonder bize nelerden bahsetmiş?

Günümüzde de insanlar birçok batıl inanca sahip ve fark etmesek bile bu inançlar kimi zaman bizi kötü şekilde etkileyebiliyor. Aman merdivenin altından geçmeyelim, aman önümüzden kara kedi geçmesin gibi daha yüzlercesi mevcut. Şarkının sözlerinde şöyle diyor: “Anlamadığın şeylere inandığında acı çekersin. Batıl inanç yol değil.”

Şarkıyı dinlediğimiz zaman bizce Stevie bize diyor ki:

Dostlar, hayatı kendinize zindan etmeyin. Belirli olaylara kafanızı takıp daha da kötüye yöneltmeyin kendinizi. Anı yaşayın ve batıl inançları boş verin. Çünkü her şey olacağına varıyor, bırakın da eğlenelim.

Böylesine güzel ve eğlenceli bir şarkıyı biz de kendimizce yorumlamak istedik. Açık havada Mia, Astro ve Mars ile beraber çaldık. Umarız beğenirsiniz. Kendinize iyi bakın ve anı yaşayın. Görüşmek üzere…