Angelina Jolie’nin yapımcılığını üstlendiği Pervane, Afganistanlı küçük bir kızın Taliban’ın katı kuralları içerisinde verdiği mücadeleyi anlatıyor. 90. Oscar Ödülleri’nde En İyi Animasyon dalında aday olan yapım 9 Mart’ta vizyona girdi.

​11 yaşındaki Parvana ailesiyle birlikte Afganistan Kabil’de savaştan zarar görmüş küçük bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Parvana, Taliban’ın sıkı kuralları altında, babasının para kazanmak için pazar yerinde insanların mektuplarını yazdığı ve okuduğu hikâyeleri dinleyerek büyür. Bir gün babası tutuklanır ve Parvana’nın hayatı sonsuza dek değişir.

Kadınların erkekler olmadan evlerinden çıkmalarına izin verilmediği bu zamanda ailesinde para kazanacak ve yiyecek alışverişi yapacak hiç kimse kalmaz. Parvana ailesine yardım edebilmek için saçlarını kestirmeye ve erkek kılığına bürünmeye karar verir. Başörtüsü olmadığı için zaten tehlike altında olan Parvana babasını kurtarmanın yolunu bulmayı kafasına koymuştur. Pervane filmi kadınların baskı karşısında güçlenmelerini ve hayallerini anlatan, Afganistan’ın tarihini ve güzelliğini görebileceğimiz mükemmel bir hikâyeyi işliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=qCg78lVdw_Y&feature=youtu.be