Andy Wier, okurları tarafından büyük ilgi gören Marslı kitabından sonra yeni bir bilim-kurgu romanı Artemis ile gündemde!

Andy Weir’ın 2011 yılında ücretsiz elektronik kitap olarak yayımladığı Marslı, internette büyük ses getirerek Crown Publishing tarafından 2014 yılında basıldı. Basıldığı yıl New York Times Bestseller listesine girerek Goodreads okurları tarafından da yılın en iyi bilim-kurgu romanı seçildi.

2015 yılında Marslı romanı aynı isimle beyaz perdede gösterime girdi. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott ve başrolünde Matt Damon’ın yer aldığı filmin Oscar adaylığı ve bir Altın Küre ödülü de bulunuyor. Okur kitlesi geniş olan bu kadar ses getiren Marslı’nın yazarı Andy Weir’ ın Artemis isimli yeni bilim kurgu romanı İthaki Yayınları etiketiyle yayımlandı. Yazar Marslı’da gösterdiği mekanik ve bilimsel bilgisini Artemis’te de gösteriyor. Andy Weir’ın romanı, Artemis ile bir kez daha Goodreads okurları tarafından 2017’nin en iyi bilim-kurgu romanı olarak seçildi.

Andy Weir, yaptığı bir röportajda: “Bir kişinin Mars’ta nasıl hayatta kalabileceği üzerine çok fazla araştırma yapmıştım. Bu sefer bu araştırmaların aynısını Ay üzerindeki yaşam için yaptım. Kitapta bilimsel olarak doğru bilgilerin yer almasını istiyorum.” ifadeleri ile romanın ne kadar özenli bir çalışma sonucu ortaya konduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Andy Weir, Artemis’te Ay’da kurulan bir şehir ve bu şehir içerisindeki yaşamı anlatıyor. Artemis’ in başkahramanı Jasmine Bashara adında zeki bir kadın. Kendisinden kısaca Jazz olarak bahsedilen bu karakter Ay’daki Artemis isimli kasabada yaşıyor. Böyle bir kasabada yaşayabilmek için ya zengin bir turist olmanız ya da bir milyoner olmanız gerekiyor zira Ay’ın ilk ve tek şehrinin kasabasında yaşamak kolay değil. Jazz ise ne zengin bir turist ne de bir milyoner. Hatta borçlarla boğuşan ve ev kirasını zar zor ödeyen birisi. Kaçakçılık kariyerinin de pek iyi gitmediğini göz önünde bulundurduğumuzda Jazz, kendisine sunulan teklifi reddedecek durumda değil. Jazz’ın tıkır tıkır işleyen bir planla kusursuz bir suç işlemesi gerekiyor.

“…Jazz Bashara hiçbir zaman kahramanlık peşinde koşmamıştı. Tek isteği zengin olmaktı.

Artemis… Ay’daki tek şehir. Eğer çok zengin değilsen ya da bir turist olarak ziyaret etmiyorsan Ay ve Artemis, tabiri caizse “zalim bir sevgilidir”. Haliyle hayatta kalmak için ufak tefek kaçakçılıklar yapmak pek de beklenmedik bir şey değil. Özellikle de çok borcun varsa ve alın terin bu borçları kapamaya yetmiyorsa.

Ek iş olarak kaçakçılık yapan Jazz’in hayatı da karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkınca tamamen değişir. Küçük bir kaçakçı olarak kalkıştığı bu büyük sabotaj boyunu aşacak ve beklediğinin de ötesinde Jazz, tüm Artemis’in kontrolünü ele geçirmeyi ilgilendiren bir komplonun ortasında bulacaktır kendini. Bundan sonra alması gereken risk, işe ilk girdiği zamankinden çok daha büyüktür.”