Remnev, 1962 senesinde Moskova çevresinde yer alan Yakhroma’da dünyaya geldi. Remnev’in sanatını bu kadar ileri taşıyan unsurların ilkini doğduğu çevre olarak kabul edebiliriz. Kırsal bir bölgede yer alan Yakhroma; inişli çıkışlı arazisi, Volga Nehri kıyısında konumlanıyor oluşu ve kasaba yaşamıyla huzur dolu ve ilham verici bir yer olarak bilinmekte. Andrey Remnev’in küçük yaşta sanat hayatına girişi ise, tuvallerine Yakhroma’nın manzarası ve insanlarını yansıtmasıyla başlamıştı.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-1

Zaman geçtikçe sanatçı, diğer birçok sanatçı gibi, kendine özgü bir tarz bulma arayışına girdi. İlk olarak manzara ve doğa resimlerine yansıttığı kendine özgü tarzına sonraları figürleri de dahil ederek yavaş yavaş tuvalinde özgün kompozisyonların belirdiğini fark etti.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-2

Sanatçı ağırlıklı olarak Rusya’nın 15, 17 ve 18. yüzyıllara ait sanat akımlarından ve Orta Çağ ikon resimlerinden esinlenmişti. Çok eski yıllara ait bu gösterişli ve güçlü unsurlara kendi sanatsal yorumunu katarak tuhaf şekilde hipnotize edici eserler ortaya çıkardı.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-3

Remnev, alegorik eserlerinin yanı sıra ufak tefek dokundurmalarla kompozisyonları ve figürleri bambaşka bir noktaya kolayca taşımayı başarmıştı.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-4

Sanat hayatının ilk yıllarında çizdiği doğa resimlerinden edindiği hayvan anatomilerine karşı yatkınlığı, sonraki yıllarda eserlerinde kullanmaktan çekinmeyen sanatçı, eserlerine hakim olan figür ve konuları bununla ustaca birleştirmişti.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-5

Remnev, Orta Çağ sanatını referans almasına rağmen çağdaş sanatın getirdiği zevk ve incelikleri, ucu sivri mesajlar verme yönünü kompozisyonlarına başarıyla serpiştirmeyi başarmıştı. Ayrıca, sanatçının eserlerine bakarken sık sık gerçeküstü unsurlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-6

Remnev’in son dönemlerde ortaya çıkardığı eserleri çoğunlukla kadınlara, onların gösterişli elbisesine ve mücevherlerine odaklanmakta.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-7

Aynı zamanda Remnev’in kadınlarının korkusuz bakışlarına gizemli bir havanın da eklendiğini görmekteyiz.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-8

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-9

Andrey Remnev, eserlerinin seyirci üzerindeki etkisini artırmak için Erken Rönesans’ta kullanılan boya tariflerinden yola çıkarak doğal boya pigmentlerini yumurta sarısıyla karıştırdı. Böylece o dönemde yaşamış sanatçıların kullanmaya mecbur kaldığı resim için en gerekli malzemeyi bu şekilde elde etti.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-10

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-11

Sanatçı bir dönem, figürlerin bir yerine ya da kompozisyonun bir köşesine başka kompozisyonları ve hayvanları dahil ederek, adeta bu işte ne kadar usta olduğunu seyirciye kanıtlamaya çalışmıştı.

Andrey-Remnev-ve-Bu-Yuzyilin-Ortacag-ile-Uzlasmasi-12