Çoğumuzun rahatsız olduğu konuların başında gelen tüketim çılgınlığını biraz da olsa hafifletmeyi başaran analog fotoğrafçılık, üretim aşamaları sayesinde insanlara beklemeyi ve sabretmeyi öğretiyor. Üretmenin verdiği hazzın tadına varan ve fotoğrafı somut hâliyle hissedenler, bu tutkudan vazgeçemiyor. Sergimizin bir yılı aşan gelişim süreci de sabretmeyi ve beklemeyi öğrenmenin başka bir yolu oldu.

“Analog Ankara” 2018’de yola çıktığı günden bu yana, Ankara’daki analog fotoğrafçıları bir araya getirmeyi amaçlıyor. “Yol” fotoğraflarından oluşan sergimiz, bu yol arkadaşlığının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Serginin hayata geçmesi, birçok zorluğun emek ve dayanışma ile aşılmasının sonucunda oldu. Bu süreçte tıkandığımız, açmaza girdiğimiz günlerde bize destek olanlar, yol arkadaşlarımızdı.

Hayatımız boyunca kimi zaman bilinçli kimi zaman farkında bile olmadan kat ettiğimiz yollarda, bazen yolculukların öznesi bazen de yolun kendisi oluruz. “Yol” sergisi, yolculuğumuz sırasında karşılaştığımız anları ve hissettiklerimizi, her zaman yol arkadaşımız olan fotoğraf makinelerimiz ile kaydettiğimiz fotoğraflardan oluşuyor.

*Kapak fotoğrafı: Pınar Subaşı