Merhabalar,

Bu yazımızda size Amy’den bahsedeceğiz fakat ne zaman doğduğunu nerede doğduğunu anlatmayacağız. Çünkü bunlar hakkında yüzlerce doküman ve Amy belgeseli mevcut. Bizim istediğimiz size Valerie şarkısının pek de bilinmeyen hikayesini anlatmak.

Şarkı aslında Amy’nin kendi şarkısı değil, bir cover. Şarkının asıl sahibi The Zutons adlı Liverpoollu grubun solisti Dave McCabe. Şarkı adını, McCabe’in Amerika’da tanıştığı alkollüyken araba kullanan ve yakalanan arkadaşından alıyor. Grubun davulcusu Sean Payne ise şarkıyı, Dave’in zor zamanlar geçirirken Valerie’yi yanına çağırdığını anlatan bir müzikal kartpostal olarak tanımlıyor ve McCabe bu şarkıyı annesine giderken takside 20 dakika içinde yazıyor ve bitiriyor.

Şimdi gelelim şarkının nasıl Amy’ye ulaştığına. 2006 yazında yayınlanan şarkının Amy gibi beklenmeyen bir fanı oluyor. O dönemde Mark Ranson ile yeni bir projeye başlayan Amy Winehouse stüdyoda şarkı seçme aşamasında çıkmaza giriyor ve Ranson’a Valerie’yi öneriyor. Her ne kadar Ranson bu şarkının Amy’nin tarzına uymayacağını düşünse de Amy’yi dinleyince fikri değişiyor ve çok beğeniyor. Amy’nin şarkıyı söylemesiyle artık şarkının yeni bir sahibi oluyor ve şarkı onunla özdeşleşiyor. Öyle ki bugün Valerie dendiğinde herkes şarkıyı Amy’den biliyor.

Bizim de en sevdiğimiz Amy şarkılarından biri olan ve uzun zamandır keyifle çaldığımız Valerie’yi bir de bizim yorumumuzla dinleyin istedik.