Nova Oyun Yapım, bu tiyatro sezonuna Elçin Gürler’in yazıp Devlet Tiyatrolarının deneyimli ismi Hidayet Erdinç’in yönetmenliğini yaptığı “Aliya” oyunu ile sahne açtı. İstanbul’un pek çok yerinde seyirci ile buluşan oyun Kayseri turnesi ile seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Aliya’nın hayat mücadelesini ve felsefesini anlatan oyun bu alandaki ilk edebi tiyatro metni olma özelliğini taşıyor. Oyunun koreograflığını Murat Turhan, dekor ve kostüm tasarımını Sibel Tomaç, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu gibi alanında deneyimli isimler gerçekleştiriyor.

Aliya oyununda Çetin Kaya, Tuna Gürcoşkun, Ali Oğuz Şenol, Müfit Çağlayan,Özge Sivrikaya, Özgür Aygün, Emre Avşar, Emre Özmen , Burak Çevik, Romina Buldanlıoğlu, Muhammed Bozoklu gibi kalabalık ve dinamik bir oyuncu kadrosu bulunuyor. Oyuncu kadrosundan teknik ekibe kadar; dilinden, dininden, örf ve adetlerinden, yaşam biçiminden, kültürel yapısından ve döl yatağının değişmesine izin vermeyecek her insan gibi Aliya’yı örnek alarak bir çalışma yürütülmeye çalışılmıştır.

Aliya oyunu, kanlı Bosna Savaşı’na ve Müslüman katliamına tanıklık eden ilk tiyatro oyunu olma özelliğini taşırken; Aliya’nın İslami ve entelektüel kimliğini de gözler önüne seriyor. 1935’ten 2003’e geniş bir zaman ölçeğinde geçen oyun bir yakın tarih okuması olarak da nitelendirebilir. Derin bir emeğin, titiz bir dramaturjik çalışmanın ve sahnelemenin kullanıldığı Aliya oyunu; tüm insanları sevmeye çalışan bu unutulmaz lidere yakışır bir şekilde evrensele giden bir çizgide sahnelendi.
Aliya oyunu 28 Ekim Cumartesi günü ilk kez İstanbul dışına çıkıyor ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarına konuk oluyor. 19.30’da başlayacak oyun Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen etkinlik halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.