Akbank Sanat’ta 31 Mayıs’a kadar gerçekleşecek olan Bülent Erkmen’in 40 yılı aşkın süredir ürettiği işlerin yer aldığı “Remix” başlıklı sergi, bir konuşma dizisi ile destekleniyor.

“Remix” sergisi, sanatçının grafik tasarımın tüm alanlarında ürettiği işlerinin yanı sıra; sergi mekânı, sergileme tasarımları ve tiyatro alanındaki çalışmalar ile eşarp, gömlek, takı, çini, halı gibi üç boyutlu nesne tasarımları ve özel projelerinden oluşuyor.

Sergide yer alan Bülent Erkmen’in 400’ü aşkın işi ile sanatçı, Türkiye’yi sosyal ve kültürel üretimi açısından tasarım diliyle sahneye koymuştur. Bülent Erkmen, “Tasarım her şeyden önce bir yapı kurma sanatıdır. Malzemesi, mekânı, işlevi ne olursa olsun, tasarımsal yapı kendisinden beklenen (sipariş) ile yöneldiği mecra (kişi, kişiler, kitle) arasında hep işler halde kalmalıdır. İster bir dil kurgusu üzerinden somut işaretler göndersin, dolaşıma soksun, ister soyut çağrışımların paylaşımına yol açsın, tasarım özünde kesintisiz bir tercüme pratiğidir.” yorumu ile bu yargıyı destekliyor.

Sergi süresince gerçekleşecek olan konuşma dizisinde ise soruların tartışılması, sorulara cevap aranılması, farklı disiplinlerde “remix” sözcüğünün akla getirdiği “yinelerken yenilemek” pratiklerine işaret edilmesi, farklı disiplinlerden farklı kişiler tarafından irdelenmesi amaçlanıyor.

“Remix” sergisi ve konuşma dizisi 31 Mayıs’a kadar Akbank Sanat’ta gerçekleşmeye devam edecek.