Çağdaş sanatın en bilindik seslerinden ve 2017 Uluslararası Hrant Dink ödülünün sahibi Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Akbank’ın da desteğiyle Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde (SSM) açıldı.

 

Ünlü sanatçının “Ai Weiwei Porselene Dair” başlıklı sergi için kendisinin de katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü ile Akbank Yönetim Kurulu başkanı konuşmacı olarak katıldı. Bu toplantının bir çıkarımı olarak Ai Weiwei de eser sayısında bakımından dünyada gerçekleştirdiği en kapsamlı kişisel sergisi olduğunu dile getirdi.

​Sakıp Sabancı Müzesi’nin üç katına yayılan ve 100’ü aşkın eserin yer aldığı sergi tema olarak sanatçının porselen üretimine odaklanıyor. Bugüne kadar birçok alanda çalışan Ai Weiwei’in porselenlerinin yanı sıra video, duvar kâğıdı ve fotoğrafları da sergide yer alıyor. “Ai Weiwei Porselene Dair”, 1976-1977 imzalı ilk porselen çalışmasından İstanbul için özel olarak ürettiği yeni eserlerine uzanan seçkisiyle, bu sanatçının dünyasının keşfedilebileceği benzersiz bir ortam sunuyor.

 

“Ai Weiwei Porselene Dair” başlıklı sergisi 12 Eylül-28 Ocak tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle olacak.