İran sinemasının mihenk taşlarından biri olan ve geçtiğimiz yıl 76 yaşında hayata veda eden usta yönetmen Abbas Kiarostami 45 yıllık kariyerine birçok yapım sığdırmıştı.Son olarak 2010 yapımı Copie conforme’yle bizleri bir kez daha büyülemişti.

Usta yönetmenin hayatını kaybetmeden önce üzerinde çalıştığı deneysel projesi 24 Frames, kendisinin pek aşina olduğu Cannes’a son kez konuk olmaya hazırlanırken filmle ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

24 Frames , dört buçuk dakikalık kısa filmlerden oluşan iki saatlik deneysel bir film.Dört buçuk dakikalık kısa filmler ise Kiarostami’nin kendi çektiği fotoğrafların yanı sıra tablolardan ilham alan bir görsel serisinin toplamı.

Öte yandan Abbas Kiarostami 24 Frames için şunları söylemiş: ‘Her zaman sanatçıların bir sahnedeki gerçekliği nasıl resmettiğini merak etmişimdir. Ressamlar gerçekliğin yalnızca bir anını resmeder, resmedilen andan öncesinin ya da sonrasının onlar için önemi yoktur. 24 Frames için yıllar içinde çektiğim fotoğrafları kullanmaya karar verdim. Film, kendi fotoğraflarımı çekmeden önce ve çektikten sonra ne hayal ettiğimi gösteren dört buçuk dakikalık kesitler.

İşte ilk görüntüler ;