90’lar pop, pop müzik adına belki de birçok açıdan en yüksek nokta olarak kabul edilir. Hatta müzik listeleri yapıldığında 90’lar kısmı her zaman ayrı bir hava ile bizleri karşılar. Boy band’ler, girl band’ler derken bugün müzik dünyasına hükmeden birçok ismin gruplardan fırladığını görebiliriz.

Bir grup erkeğin ya da bir grup kadının bir araya gelerek oluşturdukları vokal grupları 90’lı yıllara damgasını vurmuştur. Birbirinden farklı seslerin bir araya gelerek yarattığı muazzam uyuma bugün rock dinleyen insanlar dahi bir süre karşı koymayı başaramamıştır.

Backstreet Boys, N’SYNC, Spice Girls, Destiny’s Child gibi pop müziğe damgasını vurmuş gruplar söz konusuydu. Bir kısmı halen devam etmekte bir kısmının ise içlerinden filizlenen isimler günümüzde star olarak adlandırılmaktadır.

Backstreet Boys, erkek grupları arasında en fazla adil vokal paylaşımını yapan ve 90’lı yılların başından günümüze kadar devam eden bir grup olduğu için önceliği hak ettiklerini belirtmekte fayda var. Zaten birçok konuda dünya pop müzik tarihinin enleri arasında yer almaları da bu sırayı hak ettiklerini tasdikler nitelikte. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde konser vermiş olan bu grup hem dans edip hem vokal yapan beş adamdan oluşuyor ve 2018 yılında 40’lı yaşlarına gelmiş olmalarına rağmen hala sağlam durumdalar. Geçtiğimiz mayıs ayında “Don’t go breaking my heart” adlı bir şarkı ile listelere hızlı bir giriş yapmayı başaran grubun en efsane şarkıları arasında ise “I Want it that way, Rock Your Body, Larger Than Life” gibi şarkılar yer almaktadır.

N’SYNC, 2000’lerin henüz başında dağılmış olan bu grup pop tarihine önemli bir isim kazandırdı ve bu isim popun yeni kralı Justin Timberlake. Walt Disney’in hayatımıza kattığı gruplardan bir tanesi olan N’SYNC de BSB gibi beş elemandan oluşan bir gruptu fakat adil vokal paylaşımından ziyade grubun kadife seslileri Justin Timberlake ve JC Chasez söylüyor diğer üçlü de kendilerine geri vokal yapıyordu. JC de dans ve vokal yarışmalarında jüri olarak yoluna devam ediyor. Son gelen haber ise 2018 sounda grubun bir araya gelerek turneye çıkacağı yönündeydi.

Spice Girls, dünya müzik tarihinin bir numaralı kadın vokal grubu olarak karşımıza çıkıyor. Grubun tüm elemanları teker teker kendi yollarına devam etti ve her biri solo albümlerinde de aynı başarıyı yakaladı. Melanie Brown, Melanie Chisholm, Victoria Beckham , Emma Bunton ve Geri Halliwell’in oluşturduğu grup sayısız albüme ve konsere imza atıp solo olarak da başarılı olmayı bildiler.

Destiny’s Child, bu grup da tıpkı N’SYNC gibi dünya pop müzik tarihine bir yıldız vermeyi başardı. O da Beyonce Knowless! Başlangıçlarda dört olsalar da üç kişi olarak ünlenen ve Kelly Rowland ve Michelle Williams olarak yoluna devam eden grupta Kelly Rowland’ı da Nelly ile yaptığı Dilemma şarkısı ile başarılı bulduk ve ardından Beyonce kadar olmasa da yoluna devam etmeyi bildi. Günümüze geldiğimizde ise birçok kanalın artık İngiltere ve ABD’de yeniden bu grupları bir araya getirmeye başladığını gördük. Yani yetenek yarışmaları artık Band ismini taşımaya başladı ve yetenek avcıları da bu gruplarda yer almış ya da bu grupları ünlü etmiş sağlam isimler.

Zaten bu duruma baktığımızda yakın geçmişte ünlenen ve dağılan One Direction da bu tezimizi destekler yönden. Diğer bir destek ise dünyanın en doğusundan ve Kore’den . K-Pop olarak ünlenen ve kendi içlerinden çıkıp tüm küreyi etkisi altına alan bir akım söz konusu oldu ve bu gerçekten de insanların vokal gruplarına yani boy ve girl band’lere özlem duyduğunu gösterdi.

Pop bandleri yeniden bu akımla yükseliş gösterdi ve One Direction’ın ardından gelen televizyon programları ve Kore popu band efsanesinin geri döndüğünü ve insanların özlediğini de göstermiş oldu.