10 Aralık ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ne denk gelen ve 10-14 Aralık tarihlerinde beş gün boyunca dünyadan hak mücadelelerine dair hikayeleri buluşturacak olan 8.Hangi İnsan Hakları? Film Festivali bu sene ana temasını temel insan haklarına ayırıyor.

Sekizinci kez gerçekleşen festivalde hak temelli mücadelelere ve ihlallere dair Türkiye’den ve dünyadan onlarca film gösterilecek ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla bir çok yan etkinlik gerçekleşecek.

Festivalde, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Tarık Akan’ın anısına ”Maden” filminin özel bir gösterimi yapılacak. Ayrıca beş yönetmen tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve insan hakları temalı beş kısa öykünün anlatıldığı ”Kıyıdakiler” de programda yer alan filmler arasında.

Festival programındaki önemli filmlerden biri de Honduraslı ekoloji savaşçısı Berta Caseres’in bu sene başında katledilmesinin perde arkasını aralamaya çalışan ”Berta Yaşıyor” (Berta Vive) adlı belgesel.

Geçmiş yıllarda kadın, çocuk, cezaevi, yaşam hakkı, direniş, işçiler ve mülteciler gibi temalara özel bölüm ayıran Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, bu sene ayrım gözetmeden bütün temel haklara dikkat çekmeye çalışacak ve Türkiye’nin yanı sıra Pakistan’dan Ekvator’a, Finlandiya’dan Kolombiya’ya, Fas’tan Peru’ya dünyanın dört bir yanından hikâyeleri seyirciyle buluşturacak.