“MarmariSANart” topluluğunun tamamen gönüllülük esasına dayalı bir projesi olarak ve “Bu Festival Marmaris’in, Marmaris Hepimizin” sloganıyla yola çıkan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali, 5-8 Ekim tarihleri arasında 3. kez düzenlenecek.

Festival, sanatı geniş kitlelere ulaştırmayı, alternatif turizme zemin oluşturmayı, yerli ve yabancı genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmayı, gelecekte Marmaris’i kısa filmin merkezi konumuna getirerek Marmaris ve çevresinin “kısa film” platosu olarak kullanımı yönünde çalışmalar yapmayı, yurt içinden ve yurt dışından festivale katılan “kısa film” yönetmenlerine film çekme olanağı sağlamayı amaçlıyor.

Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Avustralya olmak üzere beş kıta ve yaklaşık yirmi ülkeden başvurunun olduğu festivalin direktörlüğünü Şeref Öztürk üstleniyor.

Nebil Özgentürk, Füsun Demirel, Sevinç Erbulak, Alper Turgut ve Ali Otyam’ın ana jürisinde yer aldığı 3. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’nde, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” bu yıl Perran Kutman’a verilecek.

Uluslararası ve ulusal olmak üzere iki ana bölümden oluşan festivalin “Uluslararası Kısa Film” bölümünde sadece film gösterimleri yer alacak ve uluslararası dalda yarışma yapılmayacaktır. Ulusal bölümde ise kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel filmler izlenip içlerinden gösterim programına ve yarışmaya katılacak filmler belirlenecek. Daha sonra ana jüri ve halk jürisi tarafından her dalın en iyilerine ödül verilecek. Gösterim programına alınan filmler, festival süresince sinema salonlarında, kültür merkezlerinde ve akşamları birçok açık hava mekanında perdeler kurularak halkla buluşturulacaktır. Verilecek diğer ödüller arasında Netsel Marina Jüri Özel Ödülü, bu yıl ilk kez verilecek olan 2.500 TL değerindeki Ön Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Özel Ödülü de (Koz Yapım, yapımcılık ödülü) bulunmaktadır.

Çok sayıda sanatçı, gazeteci, televizyoncu, sinema yazarı, yerli ve yabancı sinemacıyı da ağırlayacak olan festivalin programında yer alan söyleşi, panel, atölye çalışmaları, film gösterimleri ve diğer etkinliklerin tamamı ücretsiz ve halka açık olacak.