Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun, Belgesel ve Kısa Film Yarışmaları Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteğiyle 29. kez sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, 19-29 Nisan 2018 tarihleri arasında 29. kez gerçekleştirilecek. Ulusal uzun, belgesel ve kısa film yarışmalarını ilk yılından beri sürdüren festival, 2 Ocak 2018 tarihinden 23 Şubat 2018 23:59’a kadar başvuru alımı yaptı.

Bu yıl ulusal uzun film yarışması kapsamındaki filmler için festival tarihinden önce Ankara’da başka bir festivalde ya da özel gösterimde gösterilmemiş olma şartı arandı.

Festival sinema sektörüne maddi katkısını bu yıl da sürdürüyor. Bu çerçevede ulusal uzun film yarışması en iyi film ödülü 50.000 TL, en iyi ilk film ödülü 10.000 TL; ulusal belgesel film yarışmasında birincilik ödülü 20.000 TL, ikincilik ödülü 10.000 TL, üçüncülük ödülü 5.000 TL; ulusal kısa film yarışmasında birincilik ödülü 10.000 TL, ikincilik ödülü 5.000 TL, üçüncülük ödülü 2.500 TL olarak belirlendi. Ulusal uzun proje geliştirme desteği yarışmasında ise dereceye girecek olan iki film projesinin her birine 30.000 TL para ödülü verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilecek olan festivalde dünya sinemasından en yeni filmler, ulusal yarışmalar, özel gösterimler, çocuklar ve yetişkinler için atölyeler ve konserler sinemaseverlerle buluşacak. Festival süresince Sinemada 68 Kuşağı paneli ve afiş yarışması sergisi de düzenlenecek.

 

29. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “Ulusal Uzun Film Yarışması” seçici kurul başkanı yönetmen Barış Pirhasan!

Ödüllü yönetmen Barış Pirhasan’ın başkanlığını üstleneceği seçici kurulda oyuncu Songül Öden, oyuncu Güven Kıraç, yazar Şebnem İşigüzel ve görüntü yönetmeni Meryem Yavuz yer alacak.

Ankara Uluslararası Film Festivali Proje Geliştirme Desteği seçici kurulunda seçici kurulunda bu yıl senarist ve film yönetmeni İlksen Başarır, film yapımcısı Emre Oskay ile yönetmen ve film yapımcısı Tunç Şahin yer alacak.

29. Ankara Uluslararası Film Festivali Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından verilen onur ödülleri bu yılki sahiplerini buldu. “Aziz Nesin Emek Ödülü” Menderes Samancılar’a, “Sanat Çınarı Ödülü” Rüştü Asyalı’ya, “Kitle İletişim Ödülü” Sinecine Sinema Araştırmaları Dergisi’ne 19 Nisan’da MEB Şura salonunda gerçekleştirilecek açılış töreninde takdim edilecek.

Ankara Uluslararası Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması seçici kurulunda oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan, belgesel yönetmeni Kerime Senyücel, yazar Buket Uzuner, gazeteci Mirgün Cabas ve kameraman Hayri Çölaşan yer alıyor.