2002’den bu yana her yıl Geleneksel Troia Festivali kapsamında her yıl verilen “Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü” bu yıl Prof. Dr. Haluk Şahin’in oldu.

Troia Antik kenti ve Anadolu kültürünün tanımına destek olacak, dünya barışına katkıda bulunacak, ulusal ve uluslararası olmak üzere yazın, şiir, plastik sanatlar ve diğer sanat dalları ve bilimsel alanlarda ürünler ortaya koyan bireylere tanınan ödül hakkı, önceki yıllarda Nuri Bilge Ceylan, Yıldız Kenter, Yaşar Kemal gibi isimlere de verilmişti.

Prof. Dr. Haluk Şahin’in ödüle layık görülmesinin nedenlerinden birisi de Bozcaada’da 17 yıldır düzenlemiş olduğu Ozanın Günü ve Homeros Okuması etkinliği oldu. Şahin’in ayrıca “Troyalılar Türk müydü?” adlı bir inceleme kitabı ve kısmen Troya’de geçen ve henüz yayınlanmış “Ada” adlı bir romanı da var.

Ödül töreni 10 Ağustos tarihinde Troya’da ören yerinde yapılacak. Bu yılın Ozanın Günü ve Homeros etkinliği ise 5 Ağustos’ta Bozcaada’da gerçekleşecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Emeritus Prof. Dr. Şahin 11 Ağustos’ta da Çanakkale’de “Troya’dan Bize Ne?” konulu bir konferans verecek.