Koç Holding sponsorluğunda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali “iyi bir komşu” temasıyla 16 Eylül’de açılıyor.

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in yaptığı bienal, 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.İstanbul Bienali’nde bu yıl iyi bir komşu teması çerçevesinde 32 ülkeden 56 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilenecek. İşlerden bazıları ev yaşamımızdaki hâl ve koşulların nasıl değiştiğini ve mahallelerimizin geçirdiği dönüşümü incelerken bazıları da günümüzün jeopolitik sorunlarıyla başa çıkma şekillerimizi mikro ölçekte ele alacak.

15. İstanbul Bienali kapsamında Diyarbakır, İzmir ve Midilli’de üç farklı komşu etkinlik gerçekleştirilecek.

İstanbul Bienali’nden Diyarbakır Loading’e ziyaret

Diyarbakır’ın yeni güncel sanat mekânı Loading, 15. İstanbul Bienali küratörleri Michael Elmgreen & Ingar Dragset sanatçı ikilisi ile İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’i 6 Eylül’de konuk ediyor. Etkinlikte, 15. İstanbul Bienali sanatçılarından, 1980 Kahire doğumlu Heba Y. Amin’in Kuşlar Uçarken adlı videosu da gösterilecek.

Elmgreen & Dragset ve Örer, 15. İstanbul Bienali’nin kavramsal çerçevesi olan iyi bir komşu başlığını; farklı coğrafyalar, farklı kimlikler ve özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzları üzerinden ele alarak, iyi bir komşuyla ilişkili görüşlerini, sorularını ve hikâyelerini Diyarbakırlı sanatçılar ve güncel sanat takipçileriyle paylaşacaklar. Moderatörlüğünü Loading Ekibi’nden Erkan Özgen’in yapacağı söyleşi, Bienal sanatçılarından Heba Y. Amin’in sanat pratiğine değinecek konuşmasıyla son bulacak. Gösterim 12 Kasım’a kadar sürecek.

Sanatçı Gözde İlkin’in “Yer Düşü” isimli sergisi İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde açılıyor

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi resim bölümünden mezun olan, Marmara Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamış, Hollanda ve Almanya’da sanatçı değişim programlarında yer almış, Münih, Berlin, New York, Kahire ve Belgrad’da sergilere katılmış, Türkiye’de ise İstanbul Modern, Arter gibi kurumlarda çalışmalarını sergilenmiş, 2006-2013 yılları arasında “AtılKunst” sanatçı kolektifi içinde yer alan sanatçı Gözde İlkin’in “Yer Düşü” isimli sergisi 15. İstanbul Bienali’nin Komşu Etkinlikler kapsamında İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde açılıyor. Yer Düşü sanatçının 2009- 2017 yılları arasında ürettiği üç eserden oluşuyor ve sanatçının odaklandığı sınır, aidiyet, hafıza ve mekan gibi konuları, doğa ve toplumsal süreçler üzerinden kurgulanmış eserler ile İzmir’e taşıyor. Sergi, 22 Eylül-12 Kasım tarihleri arasında.

Volkan Aslan’ın Evim Evim Güzel Evim adlı yeni video işi Türkiye’nin en yakın komşu adalarından Midilli’de gösteriliyor

Volkan Aslan’ın Evim Evim Güzel Evim (2017) adlı, göçmenler veya evini yitirmiş olanlar gibi uzun yolculuklara çıkmak zorunda bırakılan bireylere adanmış yeni video işi, 15. İstanbul Bienali’yle eş zamanlı olarak Türkiye’nin en yakın komşu adalarından Midilli’de gösteriliyor. İstanbul Bienali, Midilli Belediyesi ve Elgiz Müzesi Midilli Dostları işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte tüm ada sakinlerine ve çevre yerleşim alanlarındaki sanatseverlere ulaşacak bu iş, bienal süresince Midilli Belediye Sanat Galerisi olarak kullanılan eski bir Osmanlı yapıtı olan Halim Bey Konağı’nda izlenebilecek. Sergi, 17 Eylül – 12 Kasım tarihleri arasında.