15. İstanbul Bienali “iyi bir komşu” temasıyla 16 Eylül’de kapılarını açıyor. Açılışa sayılı gün kala bu sene zaten birçok farklı etkinliğe sahiplik etmeye hazırlanan Bienal’den oldukça güzel bir haber geldi. Sanatçı Burçak Bingöl’ün seramikten ürettiği, Beyoğlu’nda yetişen çiçeklerle bezenmiş güvenlik kameraları şehrin çeşitli noktalarına yerleştiriliyor.

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset’in yaptığı 15. İstanbul Bienali bu yıl birbirine komşu altı mekânın yanı sıra şehrin sokaklarına da yayılıyor. Geçtiğimiz otuz yılda kamusal alanda farklı projelere yer veren İstanbul Bienali, bu kez de seramik sanatçısı Burçak Bingöl’ün ürettiği çiçek desenli güvenlik kameralarıyla İstanbullularla buluşuyor.

Hedeflenen asıl konu, toplumumuzca her geçen gün benimsenen, bizimle oluşlarını artık yadırgamadığımız güvenik kameralarına eleştiridir. Sanatçı onları bizi gözetleyen aygıt olmaktan çıkarıp birer sanat eseri haline getiriyor. Üstelik bunu eserlerinde daha çok dekoratif desenlere yer veren sanatçı, Beyoğlu bölgesinden topladığı bitki desenleriyle süsleyerek yapıyor. Sanatçının kameraları, bienal boyunca aralarında Kumbaracı 50, Pera Müzesi, Şimdi Cafe, LeBon Pastanesi gibi mekânların olduğu 20’yi aşkın noktada bizlerle olacak.

Sanatın en güzel hali sokaklara taştığı, bizlere, hayatın akışına karıştığı zamanlardır. Soğuk teknolojik aletleri ve hayatı güzelleştiren sanata ve sanatçıya saygıyla…