Vincent Van Gogh’a ait 1882 yapımı ‘View of the Sea at Scheveningen’ ile 1884 yapımı ‘Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen’ tabloları 14 yıl önce çalınmıştı. Aralık 2002’de gerçekleştirilen soygun, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) en önemli 10 sanat eseri soygunu listesinde yer alıyordu.

Müzenin çatısında bulunan camı balyozla kırarak içeri giren hırsızların birkaç dakika içinde eseri çaldıkları belirlenmişti. Geçtiğimiz aylarda bu eserler İtalya’nın Napoli kentinde ortaya çıkmıştı, eserlerin çerçeveleri yerinde değildi ve biraz hasar görmüştü fakat hala özgünlüğünü koruyordu.

Congregation Leaving the Reformed Church in Nuenen

Dün, Van Gogh Müzesi’nin Instagram hesabından yapılan paylaşımlar, eserler Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi’ne iade edilmeden önce İtalya’da Capodimonte Ulusal Müzesi’nde gerçekleştirilecek üç haftalık serginin habercisi oldu.

Van Gogh’un en iyi eserleri arasında görülen bu iki eser oldukça korunaklı bir şekilde müzeye getirildi, basın karşısında incelenerek sergi alanına yerleştirildi.

Eser, 26 Şubat 2017 tarihine dek İtalya’daki Capodimonte Ulusal Müzesi’nde sergilenecek, ardından eserlerin evine dönmesi için gerekli hazırlıklar yapılacak.


Kaynak: https://news.artnet.com/exhibitions/van-gogh-paintings-italy-842474