Oyun Sandalı ekibinin Nâzım Hikmet’ten sahneye uyarladığı, Harun Güzeloğlu’nun yönettiği, Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansıyla sahnelenen Taranta Babu, üç farklı ilde peş peşe yasaklandı. Yasaklanması bir soru önergesiyle de meclis gündemine taşınan oyun, MHP’li Amasya belediye başkanı, Erzincan’da Müftü ve AKP’li Gebze Belediyesi tarafından tam üç kez yasaklandı.

MHP’li belediye başkanının yasaklamaya ilşkin basına verdiği “Ramazan ayında halkın kafasının karışmasına gerek yok” demeci gazetelerde ve sosyal medyada uzun süre gündem ve alay konusu oldu.

Türkiye tiyatro tarihinde ilk kez bir müftü tarafından yasaklanan oyun ülke gündemi de bu kez de müftülük çalışanlarının ve müftünün ilk kez Nâzım Hikmet zorunda okumuş olabileceklerine dair bir tartışma doğurdu.

Son olarak Gebze’de belediyenin salonları apar topar tadilata soktuğu açıklamasını yaptıran oyunun yasaklanma haberinden sonra Gebze’de yaşayan yurttaşlar salonda tadilat olmadığına dair sosyal medyada açıklamalarda bulundu.

Yasaklanma haberleriyle tüm ülkede gündeme gelen oyun Taranta Babu yeni sezonu 12 Ekim Cumartesi Bursa Nilüfer Sahnesi’nde seyirci ile buluşacak.