Fantastik dünyanın yaratıcısı, İngiliz yazar, şair, dilbilimci olan John Ronald Reuel Tolkien’in kaleme aldığı Hobbit adlı kitap 1937 yılında yayınlandı. Dünyanın dikkatini çeken bu eser, kısa zamanda kült bir eser haline gelmiştir.

Üniversitede profesör olan Tolkien’in çevresi onun neden bir masal kitabı yazdığına anlam verememiştir. Sonrasında elde edilen bu başarı herkesi şaşkına çevirmiştir.

Tolkien, babasını kaybettikten sonra annesi ve kardeşi ile İngiltere’nin Sarehole adlı küçük bir köyüne yerleşmiştir. Burası onda derin izler bırakmıştır ve Hobbit diyarı olan Shire için bu küçük köyü defalarca ziyaret etmiştir.

Güneş Arien’in ışığı dünyayı aydınlattığında, doğuda Hobbitler olarak bilinen bir halk ortaya çıktı. Onlara buçukluk da diyebiliriz. Hobbit ırkı altmış – doksan  santim boyutlarındadır ancak dev bir Hobbit olan Bandobras Took 102,5 santim boyunda idi. Kendisinin bir sopa ile Ork’ların şefi Golfimbul’u öldürdüğü iddia edilir. İriliği ve yaptıkları nedeniyle “Boğa Gibi Gürleyen Took” adıyla anılır.

Hobbitler cücelerden bile küçüklerdir. Kendi halinde yaşayan, genelde çiftçilik yapan, dış dünyayla çok ilgilenmeyen tiplerdir. Çukur kazarlar ve deliklerde yaşarlar. Ömürleri yüz yıl kadardır. Uzun parmakları, kıllı ayakları ve kilo almaya çok müsait yapıları vardır. Zaten günde altı öğün ana yemek yerler, öğünleri aksadığında ise agresif tavırlar sergilerler.

Neşeli bir yüzleri, kahverengi kıvırcık saçları vardır. Eğlenmeyi çok severler. Birbirlerine hediye alıp vermekten çok hoşlanırlar, fiziksel olarak değil belki ama ruhen çok zariflerdir.

Ayakkabı giymeden dolaşır küçük Hobbitler. Kokuları anlaşılmaz, fark edilmezler. Bu yüzden de gizlenebilme konusunda iyilerdir. Zaten bu yüzden Yüzüklerin Efendisi serisinde yüzüğü yok etme görevini üstlenirler ve bunu da başarıyla gerçekleştirirler.

Oldukça cesur olduklarını da yine yüzük için yaptıklarından anlıyoruz.

Orta Dünya’da yaşayan ve çok bilinmeyen bir ırktır. Kendilerini göstermekten çok hoşlanmazlar. Özellikle insanlara ve elflere. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule filminde Marry ve Pippin’in Ağaçsakal tarafından Ork zannedilmesini buna örnek gösterebiliriz.

Hobbitlerin gözleri çok keskindir ve sadece ok kullanırlar.

Pipo otu içmeyi çok severler ve bunun dünya kültürüne önemli bir katkı olduğunu iddia ederler.

Gollum da eski bir Hobbittir. Yüzüğün etkisi altına girmiş ve çirkinleşmiştir. Nefsine yenik düşüp kuzenini bile öldürmüştür. Gollum’un zaman zaman karnından kendisiyle konuşması, onun eskiden olduğu iyi Hobbitten bir yadigardır.

Bunların dışında onlar üç grupta incelenir: Kılayaklar, Ülkenler, Samanpostlular.

Kılayaklar

Batı’ya gelen ilk onlar olmuştur. Cücelerle araları iyiydi. En kalabalık cinsti. Kılayaklar daha esmer ve daha küçüklerdi.

 

Ülkenler

İnsanlardan daha az çekiniyorlardı. Kılayaklardan sonra batıya gelmişlerdir. Hobbitler genelde sudan, denizden korkarlar ancak Ülkenler suyla ilişkilidirler. Diğerlerine göre daha uzundurlar.

 

Samanpostlular

Elflerle daha iyi anlaşmışlardır. Diğerlerine göre daha maceraperestlerdir. Bunun en açık örneği de Tooklardır ya da onlarla karışmış Bagginsler.