Sizler için bu hafta uzun süredir hakkında yazmak istediğim Cihan Mürtezaoğlu hakkında bir şeyler hazırladım, umarım beğenirsiniz.

Alternatif, pop, indie hatta bazı şarkılarıyla saykodelik diyebileceğimiz bir tarzda harikalar yaratan bir isimdir Mürtezaoğlu diyebiliriz. Harikalar yaratmasının arkasında ise çok fazla ve disiplinli çalışmanın olduğunu söylersek kesinlikle hata etmiş olmam.

Müzik konusunda ilgili olan arkadaşlarımız belki bilirler fakat bilmeyenler için kendisinin solo albüm çalışması gerçekleştirmeden önce ;Ceylan Ertem, Yasemin Mori, Pinhani, Kardeş Türküler, Mabel Matiz gibi birçok isimle çalıştığını söylemekte fayda var.

Bilgi Üniversitesi’nde müzik bölümü okumuş olan Mürtezaoğlu’nu ilk kez Mabel Matiz’in “Söylese O Ben Söyleyemem Sevdiğimi” klibinde elinde gitarı ile görmüş olduk. Sonrasında bir başka Mabel Matiz klibi “Aşk Yok Olmaktır”da da yine perdesiz gitarı ile gördük ama birçoğumuz onu Ceylan Ertem ile gerçekleştirdiği bir Mehmet Güreli şarkısı olan “Uçurtma” düetinde tanıdık. Uçurtma çalışmasını gerçekleştirdiği dönemlerde aslında kendi albümü için de çalışmalar gerçekleştiren Mürtezaoğlu 2016 yılında müzikseverlerin bam teline dokunmayı başardığı o efsane albüm ile geldi ve o da “Bitsin Bu Delilik” albümü idi.

Bitsin Bu Delilik!

Efsane albümüne verdiği addır. Aynı zamanda albümünde yer alan şarkılar arasında en sürükleyici olanlardan bir tanesidir.

Bu albümün, hemen hemen her dinleyici tarafından ciddi bir beğeni aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yavaş yavaş kitlesi oluşmaya başlayan Mürtezaoğlu için artık çıkış kaçınılmaz hale geldi ama o naifliğini asla terk etmedi.

Albümde yer alan şarkılarda beğeni sıralamam ise ;

1- Bitsin Bu Delilik
2- Şimdiden
3- Deli
4- Sarı Söz
5- Bu Bir Yağmur mu?
6- Sen Banasın
7- Güz Biterken
8- Yaka Paça
9- Bir Beyaz Orkide – Senin Adın Zambak

deyip albüme de 5 üzerinden 4.5 verdim diyebilirim.

Bu albümle tanıdığım hatta İzmir’de verdiği konserlerden bir tanesinde sohbet etme fırsatına da eriştiğim Cihan Mürtezaoğlu’nda gözlemlediğim şey nezaketinin sadece şarkılarında olmadığı ve özünde de öyle olduğudur diyebilirim. Mesela defalarca canlı dinleyen biri olarak her şarkı öncesinde çalacağı şarkının adını söylemesi de aslında kendisinin ne kadar mütevazı olduğunu gösteriyor.

“Bitsin Bu Delilik” albümünün ardından kendisinden elbette yeni bir albüm beklenmeye başlandı. Bu albüm beklentilerine su serpmek adına kendisinden bir tane şarkı geldi ve o da “Hatırla Mektupları” oldu. Bu şarkı ilk dinlediğinizde kulağa pek hoş gelmese de ardından dile dolanan ilginç bir yapısı var. Bağlama tarzında çaldığı bir gitar solosu ve soul-reggae arası gidip gelen bir ritimde enfes bir şarkı olmuş dedik.

Deli Zaman

Hemen ardından 2018 yılında “Deli Zaman” adlı bir albüm geldi. Bu albüm bir kitleyi üzdü , hatta bu konuda yine nezaketinden dolayı her konserinde kendisi için yapılan “arabesk” vurgusuna karşılık verdi ve gönülleri fethetti.

Deli Zaman albümü aslında arabesk tarza yakın olmasından ziyade ses konusunda da bir değişim söz konusuydu. İlk albümde gelen o buğulu ve derin ses artık biraz daha ön plana çıkmış ve bu da dikkat çekmişti.

Bu albüm konusunda da bir sıralama yapmam gerekirse;

1- Silahlara Veda
2- Tam Ortasında
3- Deli Zaman
4- Yollar
5- Saf Kuşlar
6-Esir
7- Dilek Şarkısı
8- Kardelen
9- Teselli
10- Bana Sor – Yadigar

Bu albüm için de not vermem gerekirse 5 üzerinden 3.5 diyebilirim. Sanırım 10. sırada yer alan iki şarkı bende farklı bir etki yaratmış olabilir. Bu arada belirtmekte fayda var.  “Bana Sor” şarkısına gerçekleştirdiği Ceylan Ertem düeti ile birlikte yine büyük bir patlama yapmayı da başardı. Ceylan Ertem albüm versiyonunda yer almasa da Mürtezaoğlu ile gerçekleştirmiş oldukları video kaydında izleyiciyi yerle bir etmeyi başardı diyebiliriz. Bu bahsi geçen şarkının da Ferdi Tayfur cover’ı olduğunu söylemekte fayda var.

Evet arkadaşlar, söylemem gerekirse ben bir müzik gurusu elbette değilim bu yüzden sizlerin de dinleyip karar vermesi doğru olur!

Net söyleyebileceğim bir şey varsa o da Cihan Mürtezaoğlu, yeni Erkan Oğur olma yolunda hızla ilerliyor. Bu yüzden böyle müzik değerleri mutlaka dinlenmeli ve sahip çıkılmalı diyorum.