Geçtiğimiz günlerde ABD’nin New York kentinde Christie’s Müzayede Evi tarafından açık arttırma ile satışa sunulan İtalyan ressam Leonardo Da Vinci’ye ait Salvator Mundi (Kurtarıcı İsa) tablosu dudak uçuklatan satış fiyatı ile halen konuşuluyor. Çünkü bu sayı müzayedede satılan bir resim için ödenmiş en yüksek fiyat. Rakam ise 450,3 milyon dolar.

Satışı bu kadar ses getirmiş olan tablo hakkında, Da Vinci’nin hayatına değinerek bilgi vermek yerinde olacaktır.

Leonardo Da Vinci kimdir?

1452 ila 1519 yılları arasında yaşamış Floransalı ressam heykeltıraş ve bilim insanıdır. Yaşadığı dönemde İtalya’da sanat anlamında Rönesans dönemi yaşanmaktaydı. Sanatçı bu dönemin öne çıkan çarpıcı isimlerinin başında gelir dersek abartmış olmayız. Çünkü bu süreçte o kadar ünlenir ki; bu şöhret öldükten sonra da devam eder. Hatta hayatta olduğu dönemden daha çok öldükten sonra oldukça tanınmış biri haline gelir. Buna sebep olan kuşkusuz; sanatçının dehası ve günümüze kadar ulaşmış olan sanat eserleridir. Çoğu insanın ressam yönüyle tanıdığı Leonardo’nun aynı zamanda aritmetik, müzik, heykel ve mimariden de çok sayıda eseri mevcuttur. Saydığımız alanlar ile resim öncesinde ilgilenir fakat resme olan tutkusu bu uğraşların varlığını ortadan kaldırmaz yalnızca ikinci plana iter.

Babası onun yeteneklerini farkına vardığında Floransalı sanatçı Verrocchio’ya danışır. Desenlerini gösterir ve resim eğitimi alıp alamayacağını sorar; yanıt olumludur. Bu atölye de yukarıda belirttiğimiz sanat dalları konusunda çalışmalar yapar. Kadın ve erkek başı heykelleri, plan çizimleri, makine tasarımları ve canlı model çalışmaları günümüzde hala örnek olarak yararlanılmaktadır.

Sanatçı tüm bunların yanında doğa incelemeleri de yapar. Bitkilerin özellikleri, gök hareketleri, ayın izlediği yol ve güneş rotası verebileceğimiz örnekler arasından birkaçıdır. İnsan anatomisi üzerine olan ilgisi, beden üzerinde gösterdiği kemik yapısı, sinir ve kas dokusu çizimleri ile kanıtlanabilir niteliktedir. Yani Leonardo yalnızca bir ressam değil çoğu konuya değinen bir dahidir şüphesiz.

Kısa bir özetten sonra asıl konumuz olan Salvator Mundi’ye dönebiliriz. İsim Latince’den çevrildiğinde “Dünyanın Kurtarıcısı” olarak ifade edilir. Eser 2005 senesinde ortaya çıkarılmış ve yeni bir gezegen bulunmuşcasına etki yaratarak 21. yüzyılın en büyük keşfi olarak nitelendirilmiştir. Sanatçı bu tabloyu yüksek Rönesans döneminde yapmıştır. Yağlıboya tekniği ile oluşturulmuş 45x65cm ölçülerinde portre niteliği taşıyan eserde İsa peygamberi görülmektedir. Arkaplan karanlık bırakılmış ve odağa mavi kıyafetiyle İsa yerleştirilmiştir. Doğrudan seyirci ile temas halinde olan bakışları, sol elinde tuttuğu kürenin mesajını veriyor olabilir. Sağ eliyle kendisine inananları kutsaması anlamına gelen takdis işareti yapmaktadır. Küre betimi Ortaçağ’dan itibaren yaygın kullanılan Hıristiyanlık simgelerinden biridir. İsa ile birlikte verildiği zaman evrene hükmediciliğinin göstergesi olmuş olur. Küre betimi aslında Roma dönemine kadar dayanan bir uygulamadır. İmparatorlar da aynı mesajı vermek adına elinde küre ile tasvir ediliyordu.

Leonardo da Vinci’nin başlıca eserlerinden biri olan Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği tabloları: