Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya “Cemo Baboş, Cemo Kurban” diye seslenerek başladığı, 1966-1970 yılları arası gönderdiği özel mektuplardan oluşan “Cemal Süreya’ya Mektuplar”, Alaca Yayınları’ndan çıktı.

Ahmed Arif’in Cemal Süreya’ya serzenişlerinin, kızgınlıklarının, kırgınlıklarının ötesinde dostluğu, arkadaşlığı, “soyunun sopunun kadasını alsın şu ağabeyin” diyecek kadar ileridedir. Ahmed Arif’in “soylu bir şairsin” dediği Cemal Süreya’ya, düşkünlüğü bu mektuplarda gün yüzüne çıkarken yaşadığı sıkıntıları, acıları, sevinçleri, halkına karşı olan sorumluluğunu da yine bu mektuplarda göreceksiniz.

Ahmed Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim” kitabının ilk baskısında yer almasını istediği ancak Cemal Süreya’ya gönderdiği mektubunda belirttiği nedenden dolayı yer almayan Fikret Otyam’ın Ahmed Arif’i anlattığı yazısı, bu kitabın önsözü olurken Fikret Otyam’ın: “Çatal yürekli bir devrimcidir. Ve de ustura gibi keskin…” sözleri, bu mektuplarında apaçık görüleceği üzere mektupların yazıldığı dönemdeki edebiyat tartışmalarına, Cemal Süreya’nın Ahmed Arif hakkında biyografi kitabı hazırlama sürecine de tanık olacaksınız.

“Budur ol hikâyet… ol yiğit Ahmed…”

 

CEMAL SÜREYA’YA MEKTUPLAR
Yazar: AHMED ARİF
Editör: Doğu Polat
Sayfa: 115
ALACA YAYINLARI / EDEBİYAT