Editörün Notu: ‘Yarının büyükleri” çocuklarımıza 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün anlamını sorduk. Bizler çok şaşırdık. Hem bu kadar bilgili olmalarına hem de bu kadar duyarlı olmalarına. 8 Mart’a sığdırılmadan bir kadın bilinci yaratmak istiyorsak “insana, yaşama, canlıya değer verme” olgularını onların insanlık bilincine yerleştirebilmeliyiz küçüklüklerinden itibaren.

Bu güzel yazının oluşmasını sağlayan Silifke Final Okulları’na ve değerli öğretmenimiz Raci Yüce’ye sonsuz teşekkürlerimizle.

Tuba Karamuklu

 

8 Mart tüm kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Tabii geleneksel olarak biz çocuklar da annelerimizin Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarsak daha mutlu olabilirler. Yılın sadece bir günü yani Dünya Kadınlar Günü’nü hatırlarsak annelerimizin aile ve toplum içerisindeki değerleri ön plana çıkarmakla annelerimizin hak ettiği kazanımlar olamaz. Fakat eşitlikten söz ederken bunu uygulamalarda göremiyoruz. Örneğin siyaset, idare ve toplumun diğer alanlarında kadınlara gereken fırsat verilmemiştir. Kadın haklarını, insan haklarından ayrı tutmak mümkün değildir. Çünkü kadın hakları ile savunulan kadınların ayrıcalıklı, haklara sahip olmaları değil, sadece insan oldukları için her yerde ve herkes için geçerli haklara sahip olmasıdır. Ve kadınların eğitim, sağlık, siyaset gibi toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir. Bir de kadınlara şiddet uygulanmamalıdır.

AYŞE GÜL

 

Her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanır. 8 Mart 1857’de New York’ta bulunan bir dokuma fabrikasında çalışan kadın işçiler, daha iyi şartlarda çalışmak için eylem yaparlar. Polis ve fabrika sahibi onları fabrikaya kilitledi. Fakat fabrikada beklenmedik bir olay oldu ve fabrika yanmaya başladı. Yangından çok az sayıda kadın kurtulabildi. Geriye kalanlar yanarak öldü. Ben empati kuruyorum ve oradaki kadınların yerine kendimi koyuyorum. Kadınların çalışarak haklarını alamaması çok kötü. Ben ölen kadınları anıyorum, 8 Mart’ta gözlerim doluyor.

“Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.”

Bu sözler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait. Bugün Atatürk’ün bizlere ne kadar güzel şeyler kazandırdığını anlıyoruz ve onu saygıyla anıyoruz.

BAHAR DERYA

 

Dünya Kadınlar Günü ülkemizde ilk defa 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Bugün kadınların siyasi, sosyal ve ekonomik bilincinin geliştirilmesi için kutlanan bir gündür. Kadınların hayatımızdaki yeri büyüktür. Çünkü kadın hayattır, hayatın başlangıcıdır. Doğumdan ölüme kadar yaşamın her anında yanımızdadır onlar. Onlara gereken değeri bir gün değil, yılın her günü vermemiz gerekir. Kadın candır, anadır. Atatürk de Türk kadınına çok değer vermiş, Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadınlara her alanda birçok haklar tanımıştır. Şuna inanmak gerekir ki dünyada gördüğünüz her şey kadının eseridir.

Tüm kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyor, her alanda ve her anlamda erkeklerle eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam diliyorum.

DİLA KALIN

 

8 Mart tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve huzurlu yaşama isteklerini dile getirdiği gündür.

Erkekler ne yapıyorsa kadınlarında onları yapmaya hakkı vardır. O yüzden özel bir gündür.

Eskiden fabrikada çalışan kadın işçilerin eşit haklar isteği ile başlattıkları eylemde polisler onları kitlemiş ve çıkan yangında 129 kadının ölmesiyle sonuçlanmıştır. O tarihten sonra o kadınların anısına dünya kadınlar günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

Bizde bütün dünyadaki kadınlara saygı göstermeliyiz. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahip olmalıdırlar. Bizim için çok değerli ve özeldirler.

Onlara bağırmamalı, kalbini kırmamalı, üzmemeliyiz.

Onları her bir koldan korumalıyız.

DURU DOĞDU

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1921 yılında Moskova’da kabul edildi. ABD New York kentinde dokuma fabrikasında ağır çalışma şartlarına karşı çıkan kırk bin kadın greve gitti. Çıkan olaylar sonrasında fabrikada yangın çıkar. 129 kadın hayatını kaybeder. Takvimler 8 Mart 1857’ydi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen “3.Uluslalarası Kadınlar Konferansı”nda karar verildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 16 Aralık 1977 tarihinde “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasına karar verildi. Türkiye’de ilk kez 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1921’de kutlandı. Aslında sadece yılda bir kere değil, her zaman anmak gerek. Yani kadınlar, erkeklerden üstün olsun istemem. Ama onlar da insan, erkekler de insan. Bir farkımız yok. Eskiden kadınlar fazla çalışıp az kazanıyordu.

Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz.

Bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitirsiniz.

Brigham Young

Bu konu sadece kadınları değil, bütün topluluğu ilgilendirir. Kadın annedir, kardeştir, bacıdır, hanımdır, eştir. Sizi dünyaya getiren kişi annenizdir. Kadının kıymetini bilelim. Atatürk 17 kadını aday gösterdi. Ama şimdi değer vermez gibiler.

ELİF ARSLAN

Dünya Kadınlar Gününün kabulü şöyledir. 8 Mart 1857’de New York’ta bir konfeksiyon ve tekstil fabrikasında 40000 işçinin düşük ücrete karşı başlattıkları grevde polislerin saldırısıyla 129 kadın işçi hayatını kaybetmiştir. 1910 yılında Demokrat Parti önderlerinden Clara Zetkin yangında yaşamını yitiren kadınlar anısına 8 Mart’ı Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul etmiştir. Sonra da mecliste kabul edilmiştir.

GÜVEN SUNA

 

Dünya Kadınlar Günü 8 Mart’ta ilan edilmiştir. Dünya Kadınlar Günü’nün ilan edilme amacı eskiden kadınların bu kadar hakkı yokmuş ve bu yüzden kadınlar bir kampanya başlatmış ama başka yerlere yayılmasın diye bir fabrikaya hapsetmişler.  Ama birden orada bir yangın çıkmış. Oradan sadece birkaç kadın kaçabilmiş ve 129 kadın hayatını kaybetmiştir. İşte bu yüzden Clara Zetkin o günü Dünya Kadınlar Günü ilan etmiştir.

KEREM ÇAĞLAR KURTARAN

 

Her yıl 8 Mart tarihinde Dünya Kadınlar Günü var. Bugünlerde marketlerde indirim yapılır. Google bugüne özel bir doodle hazırlar.

Dünya Kadınlar Günü neden var: ABD’nin dokuma fabrikasında kadın işçiler sınırı zorlamaya başladılar. Bu sırada fabrikada yangın çıkınca 129 kadın öldü. Yangının çıkış tarihi 8 Mart olduğu için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak adlandırılmıştır.

KEREM ÇAĞRI BAKAR

 

Dünya Kadınlar Günü 1910 yılında Clara Zetkin tarafından önerildi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada çeşitli etkinlikler eşliğinde kutlanan ve kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu niteleyen özel bir gündür. Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların ne kadar değerli olduğunu bir kez ortaya koyacak kutlamalar gerçekleştirilir.

Tarihi dönemlere bakıldığında kadınların gerçek bir birey olmanın, siyasi, sosyal ve ekonomik anlamda eşitliğe kavuşmanın mücadelesini büyük bir azim ve başarı elde ettikleri mücadeleyi simgelemektedir. Özetle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadınların siyasi, sosyal bilincinin geliştirilmesi ve ekonomik, siyasi, sosyal başarıları için kutlanmaktadır.

KUDRET ŞEKER

 

8 Mart tüm dünyada kadınları eşitlik, özgürlük ve huzurlu yaşama istekleriniz dile getirdikleri çok özel bir gündür.

ABD’nin New York eyaletinde fabrikada çalışan işçi kadınlar daha iyi çalışma koşulları ve erkeklerle eşit ücret almak amacıyla 8 Mart 1908 de greve gitmişler. Fabrikadan çıkmaya çalışmışlar fakat polislerin kurduğu duvar yüzünden dışarı çıkamamışlar. Bu kargaşada yangın çıkmış ve fabrikadaki kadınlar ölmüştür. Böylece 8 Mart ortaya çıkar.

MELİHCAN METİN

 

Hayatımızdaki en anlamı kişi annelerimizdir. Annelerimiz birer kadındır. Kadınlar bizi korur ve sever. Onlar dünyadaki en olumlu kişilerdir. Bazen kırılabilirler. Kadınlar çiçektir. Kadınlar fedakardır. Kadınların da işi, mesleği olmalı. Kadınlara eziyet edilmemeli. Kadınlar emekçidir. Kadınları sevmeli, saymalı ve korumalıyız.

NAZ DURSUN

Bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında çoğu kadın 129 kadının ölmesiyle Dünya Kadınlar Günü gündeme geldi. Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart’ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyorlar. Kadınların özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Günümüz aile düzeninde anneler de çalışmakta ve üreten bireyler olarak ailesinin yanında yer alıyor. Aynı zamanda hem annelik görevlerini yerine getirmekte hem de evinin düzenini, tertibini sağlamaktadır. Kadınlar, halkın en fedakar, en çalışkan ve üreten bireyleridir.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında analarımız önemli şeyler yapmışlardır. Yeri geldiğinde cephede savaşmış, yeri geldiğinde cephe gerisinde savaşa destek olmuşlardır. Atatürk, ülkenin kalkınmasında kadının yerini ve önemini vurgulayarak kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vermiştir.

Daha uygar ve sağlıklı bir toplum için kadınlara her zaman ihtiyaç vardır. Kadınlara verilmiş bu güzel güne saygı duymalıyız. Onları sadece bir gün değil, her gün hatırlamalıyız.

NİL SAVAR

 

Dünya kadınlar ile daha güzeldir. Kadın eli değmiş yerler derli toplu ve sevimli bir yer görünümündedir. Bu söylenenlerin hepsinin söylenmesinin nedeni kadınların ince, narin ve kabul etmek gerekir ki erkeklere göre daha zevkli olmalarından kaynaklanmasıdır. 8 Mart günü işte bu ince, duyarlı ve narin kadınların günü olarak çeşitli etkinlikler yapılır. Peki neden Dünya Erkekler Günü yok iken Dünya Kadınlar Günü vardır? Çünkü kadınlar yüz yıl boyunca ezilmişler, emeklerinin karşılığı bazen yemek ve içecek bazen ise (yazarken iğreniyorum) hayatta kalmak olmuş. Hep ezilen, hep emeği savrulan kadınlar artık 19.yüzyılın ve 20. yüzyılın başında yavaş yavaş haklarını talep eder duruma gelmiş. Ancak maalesef bu hak arama talepleri pek de hoş karşılanmamış. Erkek egemen toplumun tüm dünyada hüküm sürdüğünü düşünürsek böylesine radikal ve köklü bir değişiklik bazı hemcinsleri dahil olmak üzere reddedilmiş. Ancak hak verilmez, alınır düsturu ile yola çıkan kahraman kadınlar yavaş yavaş, söke söke bu haklarını almayı başarmışlardır.

NORA İLARSLAN

 

8 Mart 1857 de ABD’nin New York kentinde tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler daha iyi çalışma koşulları nedeniyle greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi arkasından da çıkan yangında işçilerin barikatlardan kaçamaması sonucu 129 kadın işçi öldü.1910 tarihinde 8 Mart Birleşmiş milletler tarafından Dünya Kadınlar Günü olarak ilan edildi.

UTKU  UYGUNGÜL

 

 

“Büyük başarılar, kıymetli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatları sayesinde olmuştur.”

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Herkesin bildiği gibi Dünya Kadınlar Günü’nün sebebi: Bir gün kadınlar çalıştıkları fabrikada grev yapmışlar. Polisler gelmiş, kadınları içeri kilitlemiş. İçeride yangın çıkmış. 129 kadın personel hayatını kaybetmiş. Bu olay 1857’li yıllarda olmuş. Ancak 1900’lü yıllarda “Dünya Kadınlar Günü” ilan edilmiş. O gün kadınların evin iki direğinden biri olduğunu anlamışlar. Ne diyebiliriz ki “Yuvayı dişi kuş kurar.” ABD basını bu olaya neredeyse hiç yer vermemiş. Cenaze törenine 100bine yakın kişi katılmış. Unutmayalım kadın dünyanın olmazsa olmazı, evin baş tacıdır.

YUNUS EMRE KUTLULAR